Beyazıt Güzelyağdöken - University of East Anglia - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Beyazıt Güzelyağdöken - University of East Anglia


Türkiye’deki Üniversite eğitimimin üzerine her zaman bir yüksek lisans yapma hayalim olmuştu ve bunu gerçekleştirmeye karar verdiğimde bunun sadece bir akademik eğitim değil aynı zamanda bir hayat tecrübesi olması gerektiğine inanmıştım, öyle de oldu. İngiltere’de sadece bir üniversite eğitiminin değil de bunun yanı sıra bir yaşam tecrübesinin katacakları, herhangi bir lokasyonda alınabilecek olan bir yüksek lisan eğitiminin bir çok anlamda oldukça ilerisinde olacaktır, buna ister kendi adınıza enternasyonalleşme diyin ister dünya adına globalleşme. 


Günümüzde neredeyse artık herkesin bir yüksek lisansı olmaya başladı, özellikle artan rekabet doğrultusunda bu trend gitgide güçlenmekte. Lisans eğitimini mühendislik gibi spesifik bir alanda tamamlamış biri olarak beni sadece bir doğrultuda değil de daha birçok alanda donanımlı kılabilecek bir eğitim almak istedim ve bu sebepten ‘MBA’ gibi geniş mercekli ve kabul oranı yüksek bir alanı tercih ettim.


Yurtdışına gitmeden önce beklentilerim ile yaşadıklarım aynı doğrultuda oldu, eğer bir fark oldu ise o da kesinlikle pozitif tarafta oldu. Kendimi daha enternasyonal kılmak üzere çıktığım bu yolculukta İngiltere’deki yaşamımdan beklentilerim Türkiye’deki yaşamım ile paralel değildi ve oraya İngiliz kültürünü ve yolunu öğrenmeye gitmiştim. Bu benim kültürüm değil demedim ve onların kültürlerini de öğrenmeyi kendime bir katkı olarak gördüm. Ben onlara ve kültürlerine yaklaştıkça onlar da beni aralarına kabul ettiler desem yeri olur, özellikle de İngiltere’nin halen İngiliz olan Norwich gibi güzel bir şehrinde…


UEA kampüs hayatını tamı tamıyla yaşayabileceğiniz bir devlet üniversitesi. Öğrenciler genelde ya bisikletlerini ya da otobüsü kullanarak üniversiteye ulaşımlarını sağlamaktadırlar. Kampüs içerisinde ve etrafında insanlar birbirlerine karşı oldukça eşit ve adil bir tutum benimsenmektedir. Bu tutumu ve huzurlu ortamı Norwich gibi tarihsel dokusu bozulmamış, geleneklerine halen bağlı ve İngiltere’nin ilk başkenti olabilecek kadar zengin bir kültürel mirasa sahip bir şehrin etrafında görmek de tahmin edeceğiniz üzere oldukça mümkündür. Olanaklar hiçbir büyükşehirden geri kalmamakla birlikte böyle bir kampüs üniversitesinin öğrenci kulüpleri ve aktiviteleri adına mensuplarına sağlayabildiği imkanlar birçok şehir üniversitesinin üzerindedir. Benim tavsiyem bu kısa ve değerli sürelerini İngiltere’de geçirmek isteyen arkadaşlar için kesinlikle Norwich gibi birçok açıdan gerçek bir İngiliz şehrini tercih etmeleri olacaktır. Norwich için huzurlu ve bonkör bir şehir demek çok hafif iltifatlar olarak kalır.


MBA gibi bir bölümden mezun olmak beklediğim üzere daha geniş bir sektöre hitap etmemi sağladı ve bu sayede daha fazla çalışma olanağı ve fırsatını karşıma çıkarttı. Mühendislik gibi bir eğitimin üzerine MBA gibi bir yüksek lisans eğitimi birçok işveren açısından tamamlayıcı bir işlev görürken bana da yapmak istediğim sektörel değişim fırsatını sağlamış oldu. Bugün MBA mezuniyetimi takiben finans sektöründe beklentilerim doğrultusunda çalışmaktayım.


Türkiye ile İngiltere arasındaki farka öncelikle diğer Avrupa ülkelerinin ve Dünya’nın gözünden bakmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim. İngiltere’de alınacak bir eğitim, inanıyorum ki, birçok adayı Dünya liginde yarışmaya hazırlayan ‘tam’ bir eğitim olacaktır. 


Edcon ve Seral Hanım bana bu süreçte büyük destek sağlamışlardır ve belki de bu sürecin bu kadar faydalı ve keyifli geçmesinin yegane sebebi onlar sayesinde gerçekleşen o çok güzel başlangıç olmuştur. Bugün burada, hayal ettiğim noktada bulunmama katkıda bulunan Edcon’a ve Seral Hanım’a teşekkürü bir borç bilirim.