Dil Programları - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Dil Programları

Edcon Eğitim Danışmanlığı olarak İngiltere, Avustralya, Amerika, Kanada, Malta, Yeni Zelanda, İrlanda ve çeşitli Avrupa ülkelerinde İngilizce ya da diğer Avrupa dilleri ile ilgilenen öğrencilerimize eğitim olanağı sağlamaktayız. 

Temsil etmekte olduğumuz tüm okullar ilgili ülkenin eğitim – öğretim denetim mekanizmalarından geçmiş gerek bu denetim mekanizmaları gerekse daha önceki öğrencilerimizden almış olduğumuz değerlendirmeler sonucu kaliteleri onaylanmıştır. 

Denetim mekanizmasının amacı dil okullarının yönetim, yabancı dil öğretimi, kaynaklar ve öğrenciye gösterilen özenin standardını arttırmaktır. 

Okulların denetimden geçer not alabilmeleri için belli bir süredir ( ülkelere göre farklılık göstermektedir ) eğitim veriyor olmaları gerekmektedir. Yönetim, mekan, akademik kaynaklar, öğretim kadrosu ve öğretim konularında teftişten geçen okullar bu teftişi belli zaman dilimlerinde tekrarlamak zorundadırlar. 

Bu okullar her yaş grubunun talebini karşılayarak her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce öğrenciyi konuk etmektedirler. Genel İngilizce’ nin yanı sıra pek çok alanda dil eğitimi veren okullarda, yaz ayları boyunca küçüklere ve yetişkinlere tatil ağırlıklı lisan kursları da bulmak mümkündür. Haftalık ders saatleri en az 15 olmak üzere 35 saati aşan programlar da bulunmaktadır. Konaklama türleri aile yanı, hostel, yurt, kampüs veya otel olarak seçilebilmekte; oda kahvaltı, yarım veya tam pansiyon seçenekleri birçok okulda sunulmaktadır.

Genel İngilizce

Genel İngilizce programları öğrencilerin en çok tercih ettikleri dil programıdır. Konuşma, yazma, dinleme ve dilbilgisi yetilerini geliştirecekleri bu program için genellikle her hangi bir dil seviyesi ön koşulu aranmamaktadır. Dil okullarının çoğu genel İngilizce programlarında sabit bir başlangıç tarihi belirlememekte öğrencilere her pazartesi başlayarak 2 haftadan 1 yıla kadar istedikleri süre eğitim görme imkanı sağlanmaktadır. Bazı okullar başlangıç düzeyindeki öğrenciler için başlangıç tarihini belirleyebilmektedir. Bunun dışında devlet okulları ( kolejler ve üniversiteler ) de sunulan genel ingilizce programları okulun akademik takvimine göre belirlenmektedir.

Akademik Yıl Programları

Akademik yıl programları genellikle açık tarihli olmayıp belirli tarih aralıklarında verilen 24 - 36 haftalık uzun dönemli dil programlarıdır. Programlar yarım gün ( haftada minimum 15 saat ) olabileceği gibi tam zamanlı da olabilirler . Genellikle program dahilinde sabahtan genel ingilizce dersleri öğleden sonra ise öğrencilerin dil düzeyi ve de ihtiyaç –istekleri doğrultusunda seçmeli dersler verilir. Bu tip programlar paket halinde sunuldukları için genellikle uzun dönem eğitim almak isteyen öğrenciler açısından açık tarihli programlara oranla daha ekonomiktirler.

Mesleki İngilizce (İşletme, Tıp, Hukuk, Teknik İngilizce)

Belli bir meslek gurubuna hitap eden bu programlar genellikle sabahtan genel İngilizce ile takviye edilmektedirler. Özellikle İngiltere’de hukuk ve tıp alanında sunulan programlar oldukça rağbet görmektedirler. Bu programlarda kendi içlerinde öğrenciler ve de meslek sahipleri için olmak üzere gruplanabilirler. Belli yaşın üzerindeki meslek sahibi kişiler için sunulan kısa süreli ancak yoğunlaştırılmış programlar fiyat olarak diğerlerinden pahalı olmakla birlikte hem sınıf sayısının az olması hem de katılımcıların belli bir mesleki birikime sahip olmaları nedeniyle oldukça verimli geçmektedir.

Teke tek İngilizce

Çok spesifik bir konuda çalışmak isteyen ya da dil seviyesi grup programları için yeterli olmayan öğrencilere önerilen bir öğretmenle beraber bire bir sürdürülen programlardır. Kısa dönemli katılım için uygun olan bu programlar için haftalık ders saat sayısı ve zamanı esneklik gösterebilir.

Cambridge Üniversitesi Sınavlarına Hazırlayıcı Programlar

İngiltere’de dil seviyesi belirlemede en geçerli olan sınav sistemlerinden birisidir. Hemen her okulda sunulan Cambridge sınav hazırlık programları kısa süreli olup sadece sınav tekniğini verebileceği gibi uzun süreli ve genel İngilizce ile kombine olarak da verilebilmektedir.

TOEFL ve IELTS Hazırlık Kursları

TOEFL sınavı özellikle Amerika ve Kanada da eğitim görmek isteyen öğrencilere yönelik olmakla birlikte artık hemen hemen dünyanın her ülkesinde her eğitim kurumunca kabul gören bir sınavdır. 

IELTS sınavı İngiliz sınavıdır. TOEFL gibi dünyanın hemen her ülkesinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya’da TOEFL yerine IELTS sınavı tercih edilmektedir. 

Bu sınavlardan birisini almak isteyen öğrenciler sınav tekniğini öğreten kısa süreli sınav hazırlık programlarını tercih edebilecekleri gibi daha uzun süreli bir program düşünüyorlarsa genel İngilizce + sınav hazırlık programına da katılabilirler.

İngilizce Yaz Kursları

Çeşitli yaş gurupları için tasarlanmış olan yaz kursları genellikle 9-18 yaş öğrenciler tarafından tercih edilmekte olan gezi ve aktivitelerin eğitim paketi dâhilinde bulunduğu kısa süreli programlardır. Kampüs içerisinde ya da aile yanında konaklama imkânı sağlanabilmektedir. Kampüs konaklamalı programlar genellikle İngiliz öğrencilerin kış dönemi boyunca eğitim gördükleri yatılı okullardır. Bu nedenle de okullar bünyesinde çok çeşitli spor tesisleri, yüzme havuzları tenis kortları vs bulunmaktadır. Program tipine gore ogrenciler farkli aktivitelere katilabilecekleri gibi ilgi alanlari dogrultusunda sanat , binicilik ,tenis , takim sporlari vb. belirli bir aktiviteye de odaklanabilirler. 

Programlarin sunuldugu tesisler ogrencilerin iyi vakit gecirmesini de saglayacak donanima sahip olup öğrenirken aynı zamanda sosyalleşmelerini hedeflemektedir. 

Bu yaş gurubunun katıldığı programlar gerek aile yani gerekse yurtta son derece denetimli ve güvenlidir.

Hukuk İngilizcesi Programları

Hukuk öğrencileri; yeni mezun, iş deneyimi az genç hukukçular ve de belli konularda uzmanlaşmış deneyimli hukukçular için farklı düzeylerde sunulan mesleki dil eğitim programlarıdır. Genellikle 3 – 4 haftalık ya da yoğun 1-2 haftalık programlar olarak sunulmaktadır. Bunlara ek olarak hukuk İngilizce sınavları ILEC (International Legal English Certificate) ve TOLES (Test of Legal English Skills) ’na hazırlık programlari da sunulmaktadır. Hukuk İngilizcesi programlarina katilim icin öğrencilerin belirli bir dil düzeyine sahip olmalari gerekmekte, bu düzey programlara göre değişmekle beraber genellikle orta düzey ( intermediate ) ve üzeridir. Hukuk İngilizcesi programlarinin bir cogunda derslerin yanisira hukuk burolarina ve mahkemelere ziyaretler , sinif ici “roll play”ler vb mesleki aktivite programlari da sunulmaktadır.