Üniversite Başvuru Süreci - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Üniversite Başvuru Süreci


Öğrencilerin öğrenim görmek istedikleri bölüm ve okullara karar verme sürecinden sonraki bir diğer önemli aşama da başvuru sürecidir. 
Bu süreçte aşağıda sıralanan evrakları EDCON danışmanınıza teslim ettikten sonar tüm başvurularınız ve takibi EDCON tarafından yapılacaktır. Bu işlemler için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Basvurular icin gerekli belgeler;
Lisans Programları için; 

Mezun iseniz Lise Diploması veya Foundation ya da A Level bitirme sertifikası.
Not dökümleri (Transcript).
En az 1 adet akademik referans mektubu.      
Niyet mektubu.
Varsa İngilizce dil yeterliliğini gösteren sınav sonucları IELTS veya TOEFL belgesi.
Varsa SAT, Abitur, International Baccalaureate (IB )Uluslar arası bakalorya belgesi, Matura, Maturita sınav sonuçları.

Master programları için; 
Mezun iseniz Lisans Diploması.          
Not dökümleri (Transcript). 
Niyet mektubu . 
Özgeçmiş (CV).
En az 2 adet akademik referans mektubu.
Varsa İngilizce dil yeterliliğini gösteren sınav sonucları IELTS ya da TOEFL belgesi.

Doktora (PhD) programları icin :
Arastirmali master ve doktora programları için arastirma önerisi ve yöntemlerini açıklayan yazılı çalışma ( research proposal ) . 
Lisans Diploması ve yuksek lisans diploması.  
En az 2 adet akademik referans mektubu.  
Transcript. 
Niyet mektubu , 
Özgeçmiş (CV).

Başvuru Süreci;
Foundation yani üniversite lisans programı öncesi, hazırlık programına katılacak öğrenciler için başvuru süreci üniversiteye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Başvuruları sadece UCAS merkezi sistemi üzerinden online olarak kabul eden üniversiteler olmakla beraber hazırlık programı başvuruları çoğunlukla üniversitelere direkt olarak yapılmaktadır.  
Lisans programlarına basvurular UCAS (The Universities and Colleges Admissions Service) adlı merkezi sistem aracılığıyla online olarak yapılmaktadır ve en fazla 5 tercih yapma hakkınız bulunmaktadır. Başvurularınızı yaptıktan sonra aynı sistem üzerinden takibini de gerçeklestirebilmektesiniz. UCAS başvurularının Ekim, Ocak ve Mart olmak üzere 3 son başvuru tarihi vardır.

Master ve doktora başvuruları direkt olarak üniversitelere yapılır ve her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir. Genelde yüksek lisans başvuruları için kesin bir son basvuru tarihi olmamasına rağmen popular programların kontejanları uluslararası oğrenciler icin sınırlı olduğundan, öğrencilerin  erkenden başvurularını yapmalarında yarar vardır. Bazı üniversitelerin popular programları için son başvuru tarihi bulunmaktadır. Ayrıca üniversite seçimi, başvuru icin temin edilmesi gereken evraklarının hazırlanması, başvuru süreci, kayıt işlemleri ve burs başvuruları müracatı zaman alan işlemlerdir. Ögrencilerin öğrenim görmek istedikleri tarihten en az 12 ay öncesinden başvurularını yapmaları önemlidir. 
Üniversitelerin kabul şartları üniversite tarafından belirlenmekte, üniversiteye ve bölümlere göre farklılık göstermektedir. Kabullerde aranan en önemli şartlar not ortalaması ve ingilizce dil seviyesidir. Diğer kabul kriterleri arasına  referanslarınızı, yazmış olduğunuz niyet mektubunuz, mezun olduğunuz üniversite ve üniversitenin kontejan durumunu da ekleyebiliriz.

Yapılan başvuruların sonuçlanması, üniversitelere göre değişiklik göstermektedir ve ortalama 3 ile 6 hafta icinde sonuçlanmaktadır.

Edcon eğitim danışmanlıgı olarak sizlere geleceğinizi şekillendirecek bu eğitim yolculugunuzda, karar ve başvuru sürecinde deneyimli danışmanlarımızla hizmet vermekten mutluluk duyacağız. Detaylı bilgi için Ismail Fenerci ile iletişime geçebilirsiniz ismail@edcon.com.tr