Tier 4 Vize - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tier 4 Vize


Sevgili Ogrenciler, 

Uzun dönem ( Student Route ) vizeniz için yapmanız gereken ön hazırlıklar bulunmaktadır. Aşağıda hazırlanması gereken belgelerin listesini göreceksiniz. Özellikle finansal belgeler ile ilgili kısmı dikkatli okumanızı ve işlemleriniz için 28 gün kuralını göz önünde bulunduracak şekilde plan yapmanızı rica ederiz.

 

İngiltere’ye 6 ay üstü akademik programlar foundation/ üniversite / master eğitimi için gidecek öğrencilerin ‘’Student Route’’ kategorisinde vize başvurularını yapmaları gerekmektedir. Vizeniz, tam kabulünüz olan programlar için eğitim süresini kapsayacak biçimde basılır. Bu vize türü üniversite/master eğitimi alacak öğrencilerin, kayıt yaptırmış oldukları okul bir devlet okuluysa haftada 20 saat çalışma izni vardır. Bu vize kategorisi ile seyahat eden öğrenciler vizelerini İngiltere’den uzatabilir.

 

Öğrenci Vizesi İçin Gereken Belgeler

 

        Online vize başvuru formu ( Edcon Danışmanları tarafından doldurulacaktır)

        Vize ücreti yaklaşık £348 karşılığı dolar ( kredi kartı ile online dolar karşılığı olarak ödenir)

       İzmir, Adana, Gaziantep gibi farklı şehirlerden başvuru yapacak öğrencilerin vize ücretine ek olarak ayrıca £55 vize başvuru merkezi servis ücreti de ödemesi gerekecektir. İstanbul ve Ankara’da başvuru yapacak öğrencileri bu ücret kapsamaz.

        Zorunlu Sağlık Sigortası Ücreti yıllık £624 karşılığı dolar ( kredi kartı ile online dolar karşılığı olarak ödenir)

        Hızlı vize ücreti; vize başvuru ücretine ek olarak £220 arasındadır. ( 5 günlük )‐

       Vize başvuruları genellikle 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Yoğun dönemlerde vize başvurularının sonuçlanması 5‐6 hafta sürebilmektedir. BU SEBEPLE İŞLEMLERİNİZE ERKEN BAŞLAMANIZI ÖNERMEKTEYİZ.

       Kayıt olduğunuz okulunuzdan gönderilecek CAS numarası / CAS belgesi (CAS numarası, tam kabulü olan öğrencileri için atanan bir numaradır, bu numara ile konsolosluk online sistemlerinde eğitiminiz ile ilgili bütün bilgilere erişebilir. )

       Okulunuza sunmuş olduğunuz ve CAS belgenizde belirtilen akademik dokümanların (diploma, transkript, IELTS…) orijinalleri ve İngilizce tercümeleri

        Banka Hesabı ya da hükümet burslusu öğrencilerin Sponsorluk mektupları

        Hesap sahibi anne ya da babanızsa Sponsorluk mektubu

        Nüfus kayıt örneği (E‐devlet ’ten alabilirsiniz.)

 

*Türkçe belgelerin yeminli tercümandan tercümesi edilmesi yeterlidir.

 

Banka hesabi ile ilgili gereklilikler (İngiliz ya da Türk hükümeti bursiyerleri için geçerli değildir)

 

       Öğrenciler kendilerine, anne ya da babalarına ait şahsi hesaplarında toplam giderler için yeterli meblağ  göstermek zorundadır.

        Anne ve babanın dışındaki şahısların hesapları ya da bu şahısların ortak olduğu şahsi hesaplar kabul edilmez

        Şirket hesapları kabul edilmez

       Gösterilmesi gereken yeterli fon, 1 yil ya da 1 yildan uzun programlar icin 1 yıllık toplam eğitim ücreti ve 9 aylık yaşam gideri toplanarak hesaplanır.

1 yıldan kısa programlar için ise program süresince oluşacak eğitim ve yaşam giderleri toplanarak hesaplanır

       1 yıllık yaşam gideri Londra içinde eğitim alacak öğrenciler icin £ 12006 , Londra dışında eğitim alacak öğrenciler için £ 9207 kabul edilmektedir. (Londra için aylık £ 1334, Londra dışı için aylık £ 1023 olarak hesaplanıyor)

       Eğer paranız £ (GBP) cinsinden değilse kur hesabı için bu web sitesi kullanılmaktadır : www.oanda.com/convert/classic.

      Bu paranın en az 28 gündür kendinize, anne ya da babanıza ait, şahsi banka hesabınızda bulunuyor olması gerekiyor, yani bu parayı vize başvurunuzdan en geç 28 gün önce bankaya yatırmış olmalısınız.

       Paranın vadesiz hesapta bulunması tavsiye edilir. Vadeli hesaplar ya da fon hesapları 28 günlük geçmişin tek hesapta gösterilmesi konusunda problem yaratmaktadır. Lütfen paranızı vize başvurunuzu yapmayı planladığınız tarihten 28 gün önce vadesiz hesaba yatırınız. Vadeli hesaplar ve Fon hesapları konusundaki uyarımızı dikkate alınız

       Paranızın banka hesabındaki 28 günlük geçmişi banka cüzdanında açık olarak görünmüyorsa bunu ifade eden bir banka mektubu almanız gerekir. Ekte örnek bir mektup taslağı görebilirsiniz.

       Banka hesap cüzdanınızın ya da banka mektubunuzun son 31 gun içinde ama olabildiğince güncel bir tarihte alınmış olması gerekmektedir.

       Para anne ya da babanızın hesabında da olabilir, bu durumda hesap sahibinden sponsorluk mektubu gerekir. Sponsorluk mektubu örneğini ekte görebilirsiniz.

       Banka mektuplarında hesap sahibinin ismi, para miktarı ve döviz cinsi, hesap numarası, belge tarihi, logo ,kaşe ve imza sirküleri bulunmalıdır.

       Bazı üniversiteler CAS numarasının öğrenciye gönderilmesi için belli bir tutarda depozito veya okul ücretinin tamamını isteyebilir. Okullara ödenen eğitim ücretleri CAS sisteminde belirtilmesi durumunda bankada gösterilmesi gereken eğitim ücreti tutarından düşülebilir.

       Devlet üniversitelerine, yurtlarında barınmak üzere konaklama ücreti ödeyen öğrenciler bu ödemelerinin maximum 1020 £ ‘lik kısmını banka hesabında göstermek zorunda oldukları yaşam gideri tutarından düşebilirler

       Master ya da lisans öncesi 3 ay ve altı süre ile Pre Sessional İngilizce egitimi alacak öğrenciler sadece pre sessional programları için CAS alabiliyorlarsa sadece pre sessional program için vize başvurusu yapabiliyor, ilk etapta pre sessional program süresince vize veriliyor, master ya da lisans için vizenizi İngiltere’den uzatabiliyorsunuz. İngiltere’den vizenizi uzatırken yine yukarıda belirtilen finansal koşulları sağlamanız gerekiyor

       Başvurduğunuz okul tarafından gönderilen CAS mektubunda, kabulünüzün hangi belgelerinize dayanılarak verildiği belirtilmiş olacak, bu belgelerin de orijinallerinin vize başvurusunda sunulması gerekir.

 

Önemli Bilgiler

 

       Lisans mezunu öğrencilerin vize başvurularında diplomalarını sunmaları gerekir. Geçici mezuniyet belgeleri istisnai durumlar dışında konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

 

        Vize başvurunuzu programınızın başlangıcından en fazla 3 ay önce yapabilirsiniz

 

        Programınız 6 aydan uzun ise ya da pre sessional program ise, vizenizin geçerli olduğu tarihten

itibaren, İngiltere’ye program başlangıcınızdan en fazla 1 ay önce girebilirsiniz. Programınız 6 aydan kısa ise ve pre sessional program değilse, vizenizin geçerli olduğu tarihten itibaren, İngiltere’ye en fazla 7 gün önceden girebilirsiniz.

 

        CAS belgeniz son 6 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır.

 

       CAS belgesini daha önce bir vize başvurusunda kullandıysanız ya da vize reddi aldıysanız aynı CAS belgesi ile tekrar başvuramazsınız.

 

       Pre Sessional Programınız 3 ay ya da daha kısa sureli ise, universite/ve master programınızdan da şartsız kabul ve CAS belgeniz var ise vizeniz bütün eğitim surecini kapsayacaktır. Üniversiteler her zaman pre sessional programa gitmek zorunda olan öğrencilerin üniversite /master programlari için pre sessional öncesi tam kabul ve CAS vermeyebilir. Bu durumda sadece pre sessional program için vize verilir ancak vizenizi İngiltere içinden uzatabilirsiniz.

 

       Eğitimi boyunca yanında eş, çocuk gibi “dependant” götürmek isteyen öğrencilerin eğitim suresinin minimum 1 yıl olması, devlet burslusu öğrenciler için ise bu surenin minimum 6 ay olması gerekmektedir. Eşinizin ve çocuğunuzun her birinin kendilerine uygun bir miktar parası olmalıdır. Bu, kendinizi desteklemek için sahip olmanız gereken paraya ek olarak gösterilmektedir.

Londra'daki kurslar için ayda £845 (9 aya kadar) ,Londra dışındaki kurslar için ayda £ 680 (9 aya kadar) göstermek zorundadır. Banka hesabı kişiye ya da eşine ait olmasına özen göstermenizi rica etmekteyiz.

 

Daha detaylı bilgi için; https://www.gov.uk/student‐visa

 

Herhangi bir sorunuz olursa bizimle iletişim kurabilirsiniz. Saygılarımızla,
EDCON Education Consultancy
Valikonagi Cad.Konak Apt. No:67 K.7
Nisantası /Istanbul Turkey
Tel: +90212 23448 99
Fax :+90212 2301761
www.edcon.com.tr