Başvuru Şartları - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Başvuru Şartları

Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Öğrenci kabul koşulları üniversite ve bölümlere göre farklılık gösterebilmekle birlikte genel olarak 3 yıllık bir lisans derecesine doğrudan başvuracak öğrencilerin kabul belgesi alabilmeleri için aşağıdaki koşulları karşılaması gerekmektedir:

  • İyi derece bir lise diploması (ortalama 3.5 - 4.0 / 5.0) veya A Level derecelerine eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Baccalaureata'sı, Matura, Maturita gibi uluslar arası sınav sonuçları
  • İngilizce dil seviyesini gösteren IELTS ( 6.0 - 6.5) veya TOEFL ( 550-600) / IBT ( 80-100 ) sınav sonucu
  • Bir akademik referans

Üniversite başvuruları UCAS aracılığıyla lise son sınıfın başında yapılır ve her öğrenci bireysel olarak değerlendirilir.

Yüksek Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Yüksek lisans / Master programlarına başvuracak öğrencilerin kabul belgesi alabilmeleri için aşağıdaki belge / koşulları sağlamaları gerekmektedir :

  • Her üniversite ayrı ayrı karar veriyorsa da başvurular için lisans diploma ortalamasının genellikle 75 /100 veya ¾ olması gerekmektedir. Bu mezun olunan okul, başvurulacak okul ve bölüme, ayrıca öğrencinin başvuru esnasındaki not ortalamasıyla bölümünde hangi yüzdelik dilim içersinde bulunduğuna gore değişebilir.
  • İngilizce dil seviyesini gösteren IELTS (6.0 - 8.0) veya ( 550-650) / IBT ( 80-109 ) sınav sonucu
  • İki akademik referans
  • Varsa iş deneyimi ve stajları gösteren CV ( MBA programları için genellikle minimum 2 yıldan 5-6 yıla kadar iş deneyimi aranmaktadır. MBA başvurusu yapacak öğrencilerin CV'lerinin çok detaylı hazırlanması gerekmektedir. )
  • Personal Statement / Niyet mektubu ( Başvuru yapılan ülke, universite ve bölümü neden seçtiğini, akademik – kariyer planlarını vs. anlatan başvuru mektubudur. ) Arastırmalı master ve doktora programlarında bu niyet mektubu yerine research proposal hazırlanmaktadır ve başvuru kabul kriterlerinin başında gelmektedir. Research proposal araştırma yapılacak konu, planlanana araştırma yöntemleri, varılmak istenen sonuc . vs konusunda detayli bilgi vermelidir.

Bir Master programına girebilmek için lisans diploması aranmaktaysa da, bazı durumlarda uzun süreli çalışma hayatı da Master’a kabulde rol oynayabilir.