Emir Yetişener - University of St.Andrews - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Emir Yetişener - University of St.Andrews


Türkiye’de ki üniversite eğitiminiz sonrasında yüksek lisans eğitiminize neden İskoçya’da devam etmek istediniz? Türkiye’de ki okulların karşılayamadığı fakat İskoçya’daki okullardan alabildiğiniz birikimler neler oldu? 

Okul tercihimle ülke tercihim aslında paralel gelişti. Yani adadaki okulları hem akademik basari hem de okulun saygınlığı açışından yoğun bir bicimde araştırıyordum. Başvurularımı buna göre bir sıralama oluşturarak yapmıştım. Okullardan dönüşler başlayınca St. Andrews gibi saygın bir kurumdan kabul almak beni çok mutlu etti. St. Andrews tecrübemin Türkiye’ deki üniversitemden en temel farkı üniversitenin akademi-endüstri ilişkilerinin dersler, misafir hocalar ve araştırmalarla çok sıcak tutulmasıydı.


St Andrews Üniversitesi’nde “M.Litt. Management” bölümünü seçme nedenleriniz?

Türkiye’ de Galatasaray Üniversitesi’ nde Endüstri Mühendisliği eğitimi almıştım fakat amacım reel sektörde yatırım iktisat tabanlı bir kariyere yönelmekti. Bu geçisin kolaylaşması için bu programı tercih ettim.


Yurtdışına gitmeden önce hayalleriniz, beklentileriniz ile gittikten sonra yaşadıklarınız arasında fark var mıydı, nasıldı? Beklentileriniz karşılandı mı?

Daha önce lisede iki kez yurt dışında yaz okullarına gittiğimden açıkçası yurt dışında hayata kısmen aliliktim. Program da 1 yıllık olduğundan insanlarda tıpkı Erasmus gibi kısa surede kaynaşma isteği olduğundan herhangi bir sıkıntı çekmedim.


Üniversitenizde bir gününüzü bize anlatır mısınız? Şehrin olanakları, öğrenci kulüpleri, konaklamanız size uygun muydu ve gelecek olan öğrencilere önerileriniz ne olacaktır?

St. Andrews’ da üniversite hayati çok keyifliydi. Kasaba bir öğrenci kasabası olduğundan ve yarısı öğrenci olduğundan sürekli arkadaşlarınızla görüşebileceğiniz samimi bir ortam mevcuttu. Keza konaklama da değişik alternatiflerle okulun sahibi olduğu çeşitli yurt ve evlerde kaliteli bir şekilde sunulmaktaydı. Akademik alanda basarisi bilinen hocalarla çalışmak da güzel bir tecrübeydi.


2011 Mezuniyetiniz sonrası okulunuzdan veya bölümünüzden mezun olmanın faydalarının ne olduğunu düşünüyorsunuz? Yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra bu sürece kadar neler yaptınız? 

Daha önce de bahsettiğim kariyerimde yapmak istediğim değişimi yapabilme fırsatı buldum. Türkiye’ ye döndükten sonra askerlik görevimi tamamladım ve sonrasında istediğim bir alan olan kurumsal finansman alanında kariyerime başladım. Ayrıca orada yazmış olduğum tezin de etkisiyle 2-3 hafta içinde is bulabildiğimi söyleyebilirim. 2 yıldır bu sektörde çalışmaktayım ve sık sık yabancı yatırımcılarla bir araya geliyorum. St. Andrews’ da okuduğumu söyleyince onların da saygı duyduğunu görmek beni ekstra memnun ediyor.


Türkiye ve İskoçya eğitim sistemini karşılaştırdığınızda size göre farkları, avantaj ve dezavantajları nelerdir? 

Yurt dışında teorinin ders esnasında verilmesi ve sonrasında bunun tutoriallarla piyasa uygulamalarının pratik edilmesi Türkiye ile olan temel fark olarak söylenebilir. Türkiye’ de teori daha çok on planda tutuluyor ve öğrenilen teorinin is hayatındaki uygulamalarının incelenmesinde pek fırsat kalmıyor.


Son olarak Edcon un bu süreçte size nasıl bir faydası oldu? 

Edcon’dan Seral Hanim Üniversite tercihi surecinde benim yaptığım sıralamaları gözden geçirip olabilecek en iyi okula yönlendirme konusunda sürekli yardımcı oldu. Bilhassa St. Andrews’ dan kabul alırken bire bir okul yetkilileriyle sıcak temasa kurması benim kabul almamda oldukça etkili oldu.2011 St Andrews MLitt Management mezunu