G. Yalın YILDIRIM - Salford University - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

G. Yalın YILDIRIM - Salford University


Eski bir öğrenci olarak değil, o güzel ailenin bir ferdi olarak fikirlerimi paylaşmak istiyorum. Ofisin kapısından girdiğim günü dün gibi hatırladığıma eminim. Ne yapacağından emin olmayan, lisanstan yeni mezun bir öğrenciydim. Ancak senin doğru ve yerinde geri bildirimlerin beni hayatın bu noktaya getirmesinde inanılmaz katkısı olduğunu düşünüyorum.Master nedir? Lisans bilinen bir probleme, bilinen bir yöntemle tekrar sunma sanatı iken, Master bilinen bir probleme, bilinmeyen bir yöntemle çözüm geliştirip sunma sanatıdır. Lisanstan farkı budur. 

İngiltere’de master nedir? Eğitim programına katıldığım okul, alışılagelmişin dışında ezberci eğitim değil, çok fazla kaynaktan analitik bakış açısı kazandıran bir eğitime modeline sahipti.Ancak bana sorarsanız, eğitimin yanında, en az eğitim kadar önemli olan birkaç unsur var. 

1.       Global Bakış açısı 

2.       Problem Çözme Yetisi 

3.       Müzakere Yönetimi 

4.       İlişki Yönetimi 

5.       Sistematik DüşünceBu unsurlar kısa zamanda gitmek istediğim yolda uzun bir mesafe katettim. Şu an bulunduğum yere gelmemde de çok büyük katkısı oldu.Yurtdışında master yapmak isteyen arkadaşlara önerilerim: 

1.       Mutlaka gitmek istediğiniz şehri önceden gidip görmeniz. Sevmeyeceğiniz bir yerde mutlu olamaz, eğitim açısından da verimli bir dönem geçiremezsiniz. 

2.       Vazgeçilmezlerinizden vazgeçin. Mutlaka yaşadığınız yere adapte olun, oranın bir parçası gibi yaşamınızı sürdürün. 

3.       Başbaşa kalacağınız zorluklarla, kendiniz mücadele edin. İngilizler, size iş hayatında ihtiyacınız olacak müzakere yeteneğini verecektir.