Hollanda'da Eğitim - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Hollanda'da Eğitim

  • edcon


Hollanda Avrupada İngilizce olarak lisans ve yüksek lisans eğitimi veren ilk ülkedir ve 2100’den fazla eğitim programı ile İngiltere’den sonra en fazla sayıda İngilizce lisans ve yüksek lisans programına sahip ülkedir.

Hollanda’da Yükseköğretim kurumları araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak ikiye ayrılmıştır. Bu doğrultuda sistem ihtiyaca göre şekillenmiştir. Daha teorik ve akademik eğitim veren araştırma üniversitelerinde eğitim 3 yıl, daha pratik müfredat içinde sektörde 1 yıl zorunlu stajı içeren uygulamalı bilimler üniversitelerinde eğitim 4 yıldır.

Hollanda’da ;

13 araştırma üniversitesi ve  39 uygulamalı bilimler üniversitesi vardır.

Türkiye’den yaklaşık 1500 öğrenci Hollanda’da lisans ve yüksek lisans eğitimi almaktadır. Uygulamalı bilimler üniversiteler, sektörlerinde deneyimli uzmanlar yetiştirmek konusunda büyük başarılar kazanırken, 13 araştırma üniversitesinin 7’si en iyi üniversite listesinde ilk 100’de kalan 5’i ise 300’de yer almaktadır.

Hollanda’da özellikle eğitim ve iş yaşamında, insanların çoğu İngilizceyi çok iyi derecede konuşurken ikinci hatta üçüncü yabancı dil bilenlerin sayısı yüksektir. Genel olarak hem yaşayacağınız şehirde hem de ülke genelinde kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz dünyanın farklı milletlerinden öğrencilerle dolu ortamda İngilizce iletişim becerileriniz çok kolay bir şekilde gelişmiş olacaktır. Hollanda’da, İngilizce dışında Fransızca ve Almanca gibi dillerde çok yaygın şekilde özellikle çalışma hayatında kullanılmaktadır.

Hollanda'da okumak isteyen öğrenciler için öğrenim ücretleri İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelere göre daha düşüktür. Avrupa Birliği üyesi bir ülkedenseniz eğer 2.000€ ile 2,500€ arasında değişen yıllık ortalama ücretler, AB üyesi olmayanlar için 8,000€ ile 16,000€ arasındadır. Yaşam maliyetlerine bakıldığında en pahalı ve popüler şehir olan Amsterdam bile Londra, Paris, Roma gibi şehirlere göre daha uygundur. Zira üniversitelerin sunduğu yurtların yanı sıra ülkedeki konaklama ücretleri şehir merkezlerinden biraz uzaklaştıkça düşerken, Hollanda genelindeki ulaşım kolaylıkları öğrenciler için tercih sebebidir.

Ülkede bir üniversiteye başvurmak isteyen öğrenciler için eğitim alabilecekleri 2000’den fazla lisans ve yüksek lisans programı bulunurken eğitim dilinin hem Hollandaca hem de İngilizce olması büyük önem taşır. Araştırma üniversitelerinde öğrenciler; ekonomi, mühendislik, hukuk ve tıp alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim alabilirken, uygulamalı bilimlerde doktora eğitimi alınmıyor.

Akademik yıl güz dönemi Eylül ayından Ocak ayına, bahar dönemi ise Şubat ayından Haziran ayına kadar devam ederken, Hollanda üniversiteleri başvurularınızı Aralık ayından itibaren yapabilirsiniz.

Hollanda, 16. yüzyıldan kalma eğitim sistemi ile dünyanın en köklü ve saygın eğitim kurumlarına sahiptir. Delft Teknoloji Üniversitesi ile QS Dünya Üniversite Sıralamalarında 54. sırada bulunurken Amsterdam Üniversitesi, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, Leiden Üniversitesi Hollanda’nın ve Avrupa’nın en iyileri arasında yer alır. 1636 yılında kurulan Utrecht Üniversitesi, eski öğrencileri ve akademisyenleri arasında 12 Nobel Ödülü ile uluslararası çapta kabul görmüş prestijli bir eğitim kurumudur.

Hollanda’da okumak isteyen öğrenciler için düşük öğrenim ücretleri göz doldururken çoğu üniversite ve hükümetin uluslararası öğrencilere sağladığı burslarda dikkat çekicidir. Bunlardan en bilineni Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında uluslararası öğrencilerin değişimini kapsayan Erasmus Mundus burs programıdır. Aynı zamanda üniversitelerin başarılı öğrencilerine sundukları konaklama, eğitim ve günlük yaşam masraflarını karşılayan çeşitli burslar vardır.

Hollanda’da kariyer yapmak ve mezun olduktan sonra ülkede iş bulmak istiyorsanız eğer ilk olarak  üniversitede kalıp akademik kariyer yapabileceğinizi söylemekte fayda var. Ülke özellikle bilimsel buluşlar ve araştırmalarla ünlüdür. Hollanda üniversiteleri, öğrencilere uluslararası çalışma deneyimi kazandırmalarıyla tanınır. Özellikle Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde gerçek dünya tecrübesi kazanırken, mezun olduktan sonra öğrencilerin bir işe yerleştirilmeleri konusunda oldukça titizdirler. Bu, ülkedeki Philips, Unilever, C&A ve Tamoil gibi uluslararası şirketlerde olabileceği gibi İngiltere’de ya da tamamen farklı bir ülkede olabilir.

Hollanda’da okumak isteyen Avrupa Birliği öğrencileri için vize şartı uygulanmaz. AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsanız ve 90 günden az kalacaksanız Schengen vizesi almanız gerekir. 90 günden fazla süren Hollanda öğrenci vizesi ise Provisional Residence Permit (MVV) ve Residence Permit yani Oturma İzni olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Hollanda öğrenci vizesi yaklaşık 2 haftada çıkarken, bazı üniversiteler öğrenci başvurularını kabul ettikten sonra vize işlemlerini ek ücret alarak da öğrenciler için yürütebilmektedir. Öğrenci vizesi ile haftada 10 saate kadar çalışma izniniz varken, mezun olduktan sonra da bir yıla kadar kalmanız mümkündür. Aynı zamanda lisans veya yükseklisans yapan öğrenciler, mezuniyet sonrası, Hollanda’da 12 aya kadar kalabilir ve iş arayabilirler ve buldukları işlerde çalışabilirler.

Hollanda'da eğitim hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.