İlayda Gürcan - University of Nothingham - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İlayda Gürcan - University of Nothingham


Türkiye’de ki lise eğitiminiz sonrasında lisans eğitiminize neden İngiltere’de devam etmek istediniz? Türkiye’de ki okulların karşılayamadığı fakat İngiltere’deki okullardan alabildiğiniz birikimler neler oldu?

İngiltere’de cok iyi üniversiteler olduğunu bildiğim için Türkiye ve Fransa ile beraber İngiltere’ye de başvurdum. Fransız lisesinden mezun olduğum için hazırlık okudum. O nedenle ben mezun olduğumda ikizim zaten İngiltere’de üniversitedeydi. İkizimin de orada olması nedeniyle ve oradaki üniversite hayatından haberdar olduğum için İngiltere’nin benim için en iyi seçenek olduğuna karar verdim. İngiltere’de ki üniversitelerin verebileceği, Türkiye’de belki de alamayacağınız bir birikim... Oradaki zamanınızda mutlaka her ülkeden farklı insanlarla tanışacaksınız. Farklı kültürler ve fikirlerle iç içe olmak sizi her anlamda daha açık fikirli yapıyor.


Nottingham Üniversitesi’nde “Foundation” sonrasında Hukuk bölümüne devam etme nedenleriniz ve kariyer hedefleriniz? Foundation sırasında girmiş olduğunuz LNAT sınavından bize bahseder misiniz?

Nottingham’da hukuk okumamın nedeni İngiltere’deki en iyi hukuk okullarından biri olması. Hukuk okumamın nedenini ise komik bir şekilde üniversiteye başladıktan sonra keşfettim. Birinci senemden önce hukuka başvurmamın özel bir nedeni yoktu, çok istediğim bir dal da değildi. Ama kafamda özellikle istediğim başka bir alternatif de yoktu. Hukuka başladıktan sonra birkaç alanının gerçekten ilgimi çektiğini gördüm ve devam etmeye karar verdim. Belirli bir kariyer hedefim henüz yok ama su anda insan hakları hukuku ve ceza hukuku ilgimi çekiyor. İngiltere’de bir üniversite hukuk için LNAT’i geçmenizi bekliyorsa, hukukta iyi bir üniversitedir. Çalışarak geçilen türden bir sınav değil, çünkü bilgiden ziyade analiz yeteneğinizi, okuduğunuz bir şeyi sentezleyebilmenizi, kritik düşünmeyi vs. ölçen bir sınav. Ama internette LNAT için örnek testlerden hazırlanan kitaplar da satılıyor. Ben sınava çalışmamama rağmen geçtim, ama etrafımda bu örnek testlerden her gün çözüp sınavı geçemeyen insanlar da oldu. Benim önerebileceğim şey, Nietzsche, Spinoza, Hume gibi düşünmeye teşvik eden insanların kitap veya denemelerini İngilizce okumak olabilir.


Yurtdışına gitmeden önce hayalleriniz, beklentileriniz ile gittikten sonra yaşadıklarınız arasında fark var mıydı, nasıldı? Beklentileriniz karşılandı mı?

Ben ortaokulda dört, beş, altı ve yedinci senemi yurtdışında okuduğum için tamamen farklı bir ortama uyum sağlama, yeni bir okula gitme tecrübesini küçük yasta yaşadım. Bu yüzden beklentilerim ve yaşadıklarım arasında pek bir fark olmadı. Üniversite ile ilgili duyduklarım üzerine olan beklentilerim karşılandı.


Üniversitenizde bir gününüzü bize anlatır mısınız? Şehrin olanakları, öğrenci kulüpleri, konaklamanız size uygun muydu? Nottingham’a gelecek olan öğrencilere önerileriniz ne olacaktır? Görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Üniversiteye gittiğim günlerde derslere veya seminarlara gidiyorum. Nottingham küçük, genelde sakin olan bir şehir. Sakinlikten sıkılınca trenle Londra veya Manchester’a gitmek çok kolay. Üniversitenin kampüsleri her anlamda çok güzel, şehirde ulaşım çok kolay. Üniversitedeki öğrenci kulübü İngiltere’nin en iyi öğrenci kulüplerinden biri; hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Konaklama için üniversitenin içinde, veya kampüs dışında kalabilirsiniz. İkisi arasındaki seçenek aslında daha sosyal ve canlı bir ortam mı, yoksa daha rahat ama daha izole bir ortam mı, seçeneği. İkisini de denedim. Eğer küçük bir odada kalmayı önemsemiyorsanız ve sosyalleşmek istiyorsanız, üniversite içini tercih edin derim.


Mezuniyet sonrası okulunuzdan veya bölümünüzden mezun olmanın faydalarının ne olacağını düşünüyorsunuz?

Iş olanaklarımı arttırabileceğini düşünüyorum.


Türkiye ve İngiltere eğitim sistemini karşılaştırdığınızda size göre farkları, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İki eğitim sistemi arasındaki farkı ortaokuldan sonra lise için Türkiye’ye döndüğümde de gördüm. Sürekli eleştirilen ama tamamen doğru olan bir gözlem, Türkiye’deki eğitim sisteminin ezbere dayalı olduğu. Bu yüzden Din ve Ahlak Bilgisi dersinden kopya çekerek geçme gibi ironik sonuçlar ortaya çekiyordu. Türkiye’deki lise hayatim da şüphesiz bana İngiltere’de elde edemeyeceğim birçok şey kattı, ama bana sorgulamayı öğrettiğini söyleyemem. Maalesef Türkiye’de size bir portakalın turuncu olduğunu öğretiyorlarken; İngiltere’de neden turuncu olduğunu da öğretiyorlar.


Son olarak Edcon un bu süreçte size nasıl bir faydası oldu?

Edcon’u ailem buldu. Yurtdışı danışman olarak çok iyiler. Okulları seçerken, başvuru yaparken, hatta kabullerim geldikten sonra bile bana herşeyde yardımcı oldular, ve herhangi bir sorunum olsa yine yardımcı olacaklarını biliyorum. Nottingham’da okumamda çok büyük katkıları var.