Tutku Bektaş - Oxford - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Tutku Bektaş - Oxford


Oxford uzun yıllardır hayallerimi süsleyen bir okuldu. Bu hayale ulaşmak için yapılması gereken birçok şey, alınması gereken çok fazla sınav vardı. Bunların teker teker üstesinden gelirken bana yol gösteren ve destek çıkan EDCON'a ve öncelikle Fulya Akçil'e teşekkür ediyorum.

İlk olarak 11. sınıfın başında tanıştığım Fulya Abla'nın bana en büyük katkısı, Oxford'u ulaşılması zor ama imkansız olmayan bir hedef olarak görmemi sağlamasıydı. Hukuk eğitimi için gereken LNAT sınavının yanı sıra, AP sınavları, ACT ve SAT Subject Test'leri aldım. 15 Ekim'e kadar UCAS üzerinden başvurumun üzerinden geçip gönderdikten sonra ise, sıra mülakat için beklemeye gelmişti. Kasım’da aralık mülakatlarına davet edildim. Atandığım kolej olan Oxford’un Exeter College’inde gerçekleşti mülakatlar. Toplamda 3 gün sürdü. Benim gibi 35’e yakın öğrenci gelmişti yalnız sadece 8 kişi seçilecekti.

Mülakatları bizzat profesörler yaptı. Mülakattan yarım saat önce verilen mantık problemleri ve ikilemler üzerinden konuştuk ve tartıştık. Bunun yanı sıra genel olarak hukuka ilgim, neden İngiltere’de okumak istediğim ve hukuk alanında yaptıklarım üzerinden de konuştuk. Mülakatlarım iyi geçmişti lakin vakit geçtikçe “Acaba yanlış mı söyledim?” ya da “Birbirlerine bakıp kafa sallamaları ne anlama geliyor?” gibi sorular aklımı meşgul ediyordu.

11 Ocak günü sonuçlar açıklandı ve akşam saatlerine doğru Oxford’a kabul edildiğimi öğrendim. Benden mutlusu yoktu! Sıra gelmişti burs başvurumu yapmaya. Oxford’un bir özelliği de herkesi başta burssuz kabul edip sonrasında başarıya/mali duruma göre burs vermesidir. Mica Ertegün tarafından Oxford’a yapılan bağışla Ahmet Ertegün Bursları’nın dağıtıldığını duymuştum. Yüksek lisans düzeyinde her ülkeye açık 10-15 adet burs varken, bu sene lisans düzeyinde bir Türk öğrenci burs verileceğini öğrendim. 15 Şubat’a gelindiğinde bu bursa başvurdum.

Aradan 1 ay geçti ve Ahmet Ertegün Bursu'na layık görüldüm. Oxford bir hayal olmaktan çıkmıştı artık. İngiltere'ye başvuracak öğrencilere tavsiyem, okumak istedikleri alanları, okulları ve bu okulların şartlarını iyice araştırmaları ve kendilerini hedefleri için zorlamalarıdır. Başvurmaktan çekinmeyin ve kendinize güvenmeye devam edin!