Avustralya'da Akademik Eğitim - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Avustralya'da Akademik EğitimAvustralya gerek dil eğitim, gerekse yüksek öğrenimdeki kalitesinden dolayı yurtdışı eğitim sektörünün en gözde ülkelerinden biridir. Ülkenin iklim şartları, yüksek yaşam standartları, eğitim olanaklarının zenginliği ve yabancı öğrencilere sunduğu geniş imkânlarla tam bir cazibe merkezidir.

Avustralya bir kıta ülkesi olmasına rağmen nüfusun büyük bir bölümü ülkenin güneydoğu ve doğu kıyılarında yaşamaktadır. Bu bölgelerde Sydney, Melbourne ve Brisbane gibi büyük şehirler ön plana çıkmaktadır. Bu şehirlerin dünya metropolü olması şehirlerin popülaritesini arttırmakla birlikte bir çok sosyal, kültürel ve sportif aktiviteyi içinde barındırmaları nedeniyle de göz doldurmaktadırlar.

Ülkede nüfusun az olması (en kalabalık şehir Sydney 5 milyon, toplam nüfus 24 milyon) ve eğitim seviyesinin çok yüksek olması güvenliği de beraberinde getirmiştir. Avustralya şehirleri, BM tarafından uzun yıllar en yaşanılır ve en güvenli şehirler olarak seçilmiş ve liderliği kimseye vermemişlerdir.

Avustralya eğitime çok önem veren bir ülkedir. Program ve okul çeşitliliği bunun en büyük kanıtıdır. Gerek dil okullarında, gerek sertifika ve diploma programlarında, gerekse yüksek öğretimde olsun dünyanın önde gelen ülkeleri arasındaki yerini korumaktadır. Avustralya Devleti eğitimi yatırımı bir politika olarak benimsemiş bu nedenle de okullara ve üniversitelere büyük yatırımlar yapmaktan çekinmemişlerdir. Bunun karşılığı olarak da ülkedeki yabancı öğrencilerin ekonomiye getirisi çok büyük olmuştur. Bugün eğitim için Avustralya’ya giden yabancı öğrenciler ekonominin en önemli gelir kalemlerinden birini oluşturmaktadırlar.

Biraz önce de değindiğimiz gibi Avustralya’da eğitim almak isteyen bir öğrenci birçok eğitim seçeneğiyle karşı karşıya kalır. Dil eğitimi, her konuda kolayca bulabilecekleri sertifika ve diploma programları, lisans ve yüksek lisans eğitimleri ve bunlardaki çeşitlilikler öğrenciler için bulunmaz bir nimettir.

Dil ve Sertifika Eğitimi

Dil eğitimi

Avustralya’ya da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler 2 haftadan 52 haftaya kadar bu eğitimi alabilirler. Genel İngilizce, sınav hazırlığı, İş İngilizcesi vb dersler alınabilir. Öğrenciler bu programları özel dil okullarında alabilecekleri gibi diğer ülkelerden farklı olarak Avustralya üniversitelerinin bünyesinde de alabilirler. Üniversitelerin dil okullarında eğitim alan öğrenciler daha sonra aynı üniversitede lisans veya yüksek lisans programlarına katılmak isterlerse tekrar sınava girmek zorunda değillerdir. 
Genel İngilizce dersleri genellikle pazartesinden cumaya sürmektedir. Öğrenciler bu dersleri sabah alabilecekleri gibi akşam saatlerinde de alabilirler. Bu daha çok çalışan öğrencilerin tercih ettikleri bir seçenektir.  Akşam kursları daha uygun maliyetlere sahiptir.

Dil eğitim programlarına katılmanın herhangi bir seviye, dil ve okul mezuniyet şartı bulunmamaktadır.

Avustralya dil okulları bakımından zengin bir ülkedir bu nedenle de öğrenciler “hangi okulu tercih etmeyelim” sorusuna cevap ararken onlarca seçenek arasında kaybolmaktadırlar. Dil okulu tercihi yaparken öğrencilerin bazı parametrelere dikkat etmeleri gerekir. Bu parametreler, okuldaki okulun kalitesi(akreditasyonlar),  ders saati, dersin içeriği (iş İngilizcesi, sınav hazırlığı vb), okulun maliyetleri, okulun öğrenciye sunduğu imkânlar (kütüphane, bilgisayar odası vb),  tercih edilecek olan şehrin büyüklüğü, şehirdeki sosyal imkânlar, okuldaki ve şehirdeki Türk oranları, okul maliyetleri haricinde yaşam maliyetleri ve buna ek olarak elbette konaklama maliyetleri, olarak sıralanabilir.

Dil eğitimi konusunda en popüler şehirler Sydney ve Melbourne’dür. Büyük şehirler olması, tercih sayısının çok olması, iş bulma imkânlarının yaygınlığı öğrencileri bu şehirlere yönlendirmektedir. Bunların haricinde Brisbane ve Perth eğitim konusunda tercih edilen diğer şehirlerdir. Bu şehirlerin nispeten küçük olması yaşam maliyetlerini aşağıya çekebilmekte, Türk sayılarının çok olmaması nedeniyle de ön plana çıkmaktadırlar.

Tafe Programları

Tafe okulları belli mesleki alanlarda sertifika ve diploma programı sunan ve Türkiye’deki ön lisans programlarına denk sayabileceğimiz okullardır. Bu tür programlar devler okullarında alınabileceği gibi kolejlerde de alınabilir.

Sertifika ve diploma programları 6 ay ila 2 yıl arsında farklı uzunluklara sahiptir. İşletme, aşçılık, kuaförlük, spor eğitmenliği, marangozluk vb hemen hemen alanda bu tür kurslar bulunabilir. Bu programlar sonrasında bu eğitimleri lisans eğitimine tamamlamak mümkündür

Bu programlara katılmak için en az lise mezuniyeti ve de IELTS’ten 5.5 skoru istenmektedir. İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler bu programlar öncesi 52 haftaya kadar dil eğitimine katılabilirler.

Bu programlar Avustralya genelinde oldukça yaygındır. Her şehirde devlet veya özel okul bulmak mümkündür. 2 yıllık TAFE programını bitiren kişiler Avustralya’da mezuniyet sonrası 18 aylık tam zamanlı çalışma iznine hak kazanabilirler.

Avustralya’da Yüksek Öğrenim

Avustralya üniversite eğitimi konusunda dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Ülkede sadece 39 üniversite olmasına rağmen bunların 8 tanesi dünya sıralamasında ilk 100’de, geriye kalanlardan 14 tanesi ilk 400’de yer almaktadır. Avustralya üniversiteleri dünya genelinde yapılan sıralamalarda yer alsa da hepsi devlet üniversitesi olduğu için ülke genelinde böyle bir sıralama yoktur.

Fakat Avustralya’nın en iyi üniversiteleri kendi aralarında ABD’deki Ivy League veya İngiltere’deki Russell Group gibi bir birlik oluşturmuştur. Go8 üniversiteleri eğitim kalitesi ve yapılan bilimsel çalışmalarla öne çıkan üniversitelerdir. Grupta bulunan üniversiteler şunlardır:

  1. Australian National University (Canberra)
  2. University of Melbourne (Melbourne)
  3. University of Sydney( Sydney)
  4. Queensland University (Brisbane)
  5. University of Western Australia (Perth)
  6. University of Adelaide (Adelaide)
  7. Monash University (Melbourne)
  8. University of New South Wales (Sydney)

Bu listede yer alan üniversitelerin tamamı dünya sıralamalarında ilk yüzde yer almaktadır. 
Bu üniversiteler tek bir alanda değil verdikleri bütün alanlarla ilgili en iyi üniversitelerdir. Kabul şartları zorludur fakat hala ABD’de üniversitelerinde daha kolaydır.
Bunların hemen arkasında Macquarie University, RMIT, University of Technology,Sydney gelmektedir. Bunları Deakin, La Trobe, Newcastle, UWS, Wollongong, QUT ve Bond üniversiteleri takip etmektedir.

Bunların haricinde daha kolay kabul alınabilecek üniversiteler olarak Charles Stuart University, Central Queensland University, Swinburne sayılabilir.

Lisans Eğitimleri

Avustralya üniversite sistemi İngiliz eğitim sistemiyle birçok benzerlik göstermektedir. Avustralya üniversitelerinde lisans eğitimi 3 sene sürmektedir. Bazı mühendislik bölümleri ve master ile birleştirilmiş bazı programlar 4 yıl sürebilmektedir.

12 senelik lise eğitimi bitirmiş öğrenciler foundation adı verilen akademik hazırlık sınıfına katılmak zorundadır. Foundation’da okumak istediğiniz bölümle alakalı giriş dersleri verilir ve lisans eğitiminize devam edebilmeniz için bunlardan belli oranda başarı göstermeniz gerekir. Öğrenciler foundaation yılını aldıkları üniversitenin istenilen notlarını tutturamazlar ise başka bir üniversitede lisans eğitimlerine devam edebilirler. Foundation yılı sene kaybına neden olmaz. Türkiye’de IB, GCSE veya benzeri özel bir programdan mezun öğrenciler foundation yılını atlayabilirler.

Foundation’a giriş için öğrencilerin lise mezuniyet ortalaması ve de İngilizce dil yeterliliği sunmaları istenmektedir. ABD’de olduğu gibi SAT, ACP istenmez. Mezuniyet notu önemlidir çünkü bu not ne kadar iyiyse öğrencinin gideceği üniversitenin sıralaması da o derece iyi olacaktır.

İngilizce dil yeterliliği için öğrenciler yine 52 haftaya kadar dile eğitimi alabilirler ve daha sonra foundation yılına başlayabilirler. Avustralya’daki paket kabul sistemi sayesinde öğrenciler 1 yıl eğitimi +1 yl Foundation + 3 yıl lisans eğitimi için tek bir kabul alıp bununla vize başvurusu yapabilirler. Bu bir anlamda şartlı kabul zincirlemesidir. Öğrenci İngilizceyi istenilen seviyede tamamlarsa Foundationa, Foundationa istenilen not ortalamasıyla bitirirse lisans eğitimine devam edebilir.

Yüksek Lisans Eğitimleri

Belirttiğimiz üzere İngiliz eğitim sistemine benzerlik gösteren bir diğer yapıda yüksek lisans eğitimleridir. Avustralya’da genel olarak master programları 1 yıl sürmekle birlikte son zamanlarda bir çok program üniversiteler tarafından 2 seneye çıkartılmıştır.

Avustralya’da mastır programları Master of Coursework ve Master of Research olarak ikiye ayrılmıştır. Master of Coursework tamamıyla ders odaklı olup, Master of Research adında da anlaşılacağı üzere araştırma mastırıdır.

Avustralya Coursework mastır başvuruları konusunda oldukça esnektir. Bütün üniversitelerin hem temmuz da hem de şubat ayında başlangıcı bulunmaktadır. Program başvurularının dönem başlangıcından 3 ay önce yapılması yeterlidir. Bunun haricinde program kabulu için GRE, GMAT zorunluluğu yoktur, bazı programlar hariç. Başvuru esnasında niyet mektubu veya referans istemeyen üniversitelerle de karşılaşabilirsiniz.

Mastıra kabul alabilmek için elbette lisans not ortalamanız ve de İngilizce yeterliliğiniz önemlidir. Aynı lisans eğitiminde olduğu gibi not ortalamanızın derecesi eğitim almak istediğiniz üniversitenin sıralamasıyla doğru orantılıdır. Dil yeterliliği ile alakalı olarak başvuru esnasında herhangi bir sınav skoru göstermeden şartlı kabul alınabilir ve de mastır programı öncesinde 52 haftaya kadar dil hazırlık programında eğitim alınabilir. Bu tür başvurularda paket kabul sistemi uygulanır ve öğrenci vizesini dil eğitimi+mastır programı şeklinde alır.

Programları bitirmek için tez zorunluluğu yoktur. Tez olmamasına karşın bütün programlar mastır seviyesindedir ve YÖK denkliği mevcuttur. 
Master of Research başvuruları esnasında öğrencilerden bazı akademik kriterler istenebilir. Bunların başında öğrencinin bir araştırma tezinin olması gerekir veya lisans eğitimi esnasında araştırma yöntemleri derslerini almış olması gerekir. Master of Research programlarında bir danışman hoca ataması şarttır.  Bu nedenle bu programlara başvurmadan önce üniversitedeki öğretim görevlileriyle irtibata geçilip araştırma teziyle alakalı olarak süpervizorlık talep edilmelidir. Öğretim görevlisinden onay geldikten sonra master of research başvurusu yapılabilir. Şayet bir öğretim görevlisi bulmazsanız üniversiteye bütün evraklarınızla başvuru yapıp, üniversitenin size danışman hoca atamasını da isteyebilirsiniz. Fakat bu tür başvuruların sonuçlanması oldukça uzun sürer.

Doktora

Avustralya üniversiteleri bilimsel çalışmalar konusunda oldukça geniş olanaklara sahiplerdir ve bu araştırmalar sayesinde dünya listelerinde en üst sıralarda yer almaktadırlar. Üniversiteler her alanda, her konudaki araştırmayı desteklemektedirler. Bilimsel araştırmalar için devletten ve üniversitelerden hibe alan fakülteler bunlarla öğrencilere burs imkânları sunabilmektedirler.

Başvurular klasik doktora başvuruları gibidir. Mutlaka danışman bir öğretim görevlisi tayin edilmeli ve de bu kişinin onayı üzerine üniversiteye başvuru yapılmalıdır. Araştırma tezi, mastır not ortalaması, İngilizce yeterliliği başvurulardaki önemli kriterlerdir. İngilizce seviyeniniz yeterli olmaması bu programlara kesinlikle katılamayacağınız anlamına gelmez. Doktora programları öncesi de öğrenciler 52 haftaya kadar dil eğitimi alıp paket kabulle Avustralya’ya gidebilirler.

Eğitim Maliyetleri

Avustralya’da her ne kadar eğitim pahalı dense de her bütçeye uygun eğitim olanağı bulmak mümkündür. Dil okullarının haftalık ücretleri 165 AUD’den başlayıp 450 AUD’ye kadar çıkabilir. Özel dil okullarının yaptıkları promosyonlarla rekabeti artırmak için maliyetleri aşağılara çekerken, üniversite bünyesinde dil eğitimi almak isteyen öğrenciler kesenin ağzını biraz açmalıdırlar.

Sertifika ve diploma programlarının ücretleri sürelerine göre farklılık göstermekle birlikte 6 aylık sertifika programları 2500 ila 6000 AUD, diploma programlarının fiyatları ise yıllık 10.000 AUD civarındadır.

Foundation ve lisans eğitim ücretleri 18.000  AUD’den başlayıp 33.000 AUd’ye kadar yükselir. Go( bünyesindeki okulların ücretleri nispeten yüksekken, okulun sıralamasına göre bu fiyatlar aşağılara inmektedir.

Yine mastır program ücretleri gidilecek üniversiteye göre 18.000 AUD ila 35.000 AUD arasında değişiklik gösterir. 
Doktora programları da 25.000 ila 40.000 AUd arasında değişir.

Öğrencilerin çalışma izinlerinin olması en azında yaşam maliyetlerini azaltacağı için geriye sadece eğitim maliyetlerini karşılamak kalır.

Konaklama İmkânları

Yurtdışına eğitime giden öğrenciler arasında en yaygın konaklama tipi olan aile yanları Avustralya'da da oldukça yaygındır. İlk kez yurtdışına gidecek olan öğrencilerin ilk alternatifi olan aile yanlarında tek ve çift kişilik odalarda yemekli veya yemeksiz olarak kalınabilir. Bunun haricinde öğrenci yurtları veya pansiyonlarda öğrencilerin tercih ettiği diğer konaklama çeşitleridir. Bunların haricinde aile yanından sonra en yaygın olan konaklama alternatifi aslında öğrenciler birlikte eve çıkmasıdır. Bütün konaklama imkânlarının maliyetleri birbirinden farklıdır. Öğrenciler bütçelerine en uygun alternatifi seçmelidirler.

Çalışma İzinleri

Avustralya’ya 12 hafta ve üzeri öğrenci vizesiyle her hangi programa giden her öğrencinin 2 haftada 40 saat çalışma, yani yarı zamanlı çalışma izni vardır. Resmi tatillerde veya yaz tatillerinde bu süre tam zamanlı çalışmaya çıkar. Doktora giden bütün öğrencilerin çalışma izinleri tam zamanlıdır. Yarı zamanlı çalışan bir öğrenci haftalık kazandığı ücretle hem cep harçlığını hem de konaklama maliyetini karşılayabilir.

Avustralya’da uluslararası öğrencilerin çalışma izni hakları , yüksek lisans eğitimi sonrası  3 yıl , lisans eğitimi sonrası 2 yıl, mesleki eğitim programı sonrası için 2 yıl olarak kasım 2021 de güncellenmiştir.

Avustralya yurtdışı eğitim konusunda eğitimin her alanındaki kalitesiyle ve sunduğu imkânlarla parlayan bir yıldız olarak güney yarımkürede öğrencileri beklemektedir. Siz de bu yolculukta yeriniz almak istiyorsanız konusunda uzman kadromuzdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.