En Uygun MBA Yatırımı: İngiltere - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

En Uygun MBA Yatırımı: İngiltere

  • edcon


MBA (Master of Business Administration) programları ilk kez adını duyurmaya başladığı günden bugüne dek hem akademik camiada hem de iş dünyasında prestijini korumaya devam etmektedir. 

Gerek kariyerinde değişiklik yapmak gerekse mevcut kariyer yolunda yönetim yetilerini geliştirmek isteyen profesyoneller tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir. 

Farklı ülke ve üniversitelerde farklı şekil ve seviyelerde sunulabilen MBA programları belirli bir düzeyde iş deneyimine sahip katılımcıların deneyimleri ve programa katkıları ile zenginleştirilebildiği gibi yeni mezunlara yönelik olarak tasarlanmış programlar da sunulmaktadır. 

Rekabetin iyice arttığı son yıllarda ise yurtdışı programları daha çok talep görmekte ; katılımcılar programın öğretileri dışında yurtdışı eğitimin sağlayacağı evrensel tanınırlık ve denklik , uluslararası profesyonel ve kişisel bağlantılar , daha etkin yabancı dil kullanımı gibi avantajlar sağlayabilmek adına MBA programları için eğitimde ve ekonomide lider ülkeleri tercih etmektedir.

Dünyanın en prestijli ekonomi dergilerinden olan The Economist 27 Ekim – 2 Kasım 2018 sayısında Top MBA programları sıralamasını yayınladı. 

Üniversitelerin değerlendirilmesi, Alumni ve Öğrenciler tarafından kişisel gelişim, yeni kariyer olanakları sağlanması, networking potansiyeli ve eğitim tecrübesi gibi kategorilerde verilen puanlar baz alınarak oluşturuldu. Top 20 içerisinde ilk sıralar dâhil çoğunluğu oluşturan Amerika’daki üniversitelerin ortalama program fiyatlarının 123.000 $’ı bulduğu belirtiliyor. Diğer taraftan Avrupa’daki okullar Amerika’dakilere kıyasla daha ucuz ve genellikle daha kısa programlar sunulmaktadır.  Böylelikle eğitiminize yaptığınız yatırımın karşılığını da daha kısa sürede alabilmektesiniz.  Sıralamada dikkat çeken Amerika dışındaki okullardan biri ise Business School University of Navarro (IESE). 11 sıra yükselip 6. sıraya yerleşmiş olan (IESE) bu yükselişi 123.000$’a varan mezun maaşlarına ve 99% iş yerleştirme oranı yakalamalarına borçlular. Öğrenciler (IESE)’nin sunmuş olduğu 19 aylık MBA programına 96.000$ gibi bir ücretle katılabiliyor. Sıralamadaki bir diğer göze çarpan okul ise Warwick Üniversitesi. UK MBA programları arasında birinciliği alan Warwick Üniversitesinde MBA ücreti 49,438$. Diğer programlar ile karşılaştırdığımızda ücreti, eğitim kalitesi ve İngiltere’de Master programlarının sadece 1 yıl olması gibi avantajlar Warwick Üniversitesini öne çıkaran önemli faktörler arasında.