İngiltere Vizelerinde Önemli Değişiklik - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere Vizelerinde Önemli Değişiklik

  • edcon


İngiliz Hükümeti göçmenlik kurallarında bir dizi değişiklik yaptıklarını açıkladı. Aşağıda özetlenen bu değişikliklerin bir kısmı 28 Aralık’tan itibaren uygulanacak olmakla birlikte büyük kısmı 11 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlandı. Daha detaylı bilgi bulabileceğimiz “The Policy Guidance” henüz yayınlanmadı fakat UKCISA çok açık bir özetle durumu açıklığa kavusturdu. Anlaşılan yeni değişikliklerle eski katı kurallar rahatlatılacak. 

Aklınıza takılan bir husus olursa sormaktan çekinmeyin.

Tier 4 ‘da ki değişiklikler

Eğer Yüksek Öğrenim Kurumu öğrenciye sponsor olmuşsa ve başvurulan kurs RQF level 7 yada SCQF 11 ve üzeriyse yarı zamanlı ( part-time courses ) bir kursa kayıt yapma seçeneği olabilecek.  Yarı zamanlı ( part-time courses ) kursa kayıt yaptıran öğrencilerin staj dahil çalışma izinleri bulunmayacak, Tier4 dependants olarak ailelerini getiremeyecekler, Tier 4 vizelerini İngiltere’den uzatamayacaklar ve mezun olduktan sonar Tier 4 vizelerini çalışma izni olan her hangi bir vizeye çeviremeyecekler.

Yurtdışında okumak yada eğitimlerinin bir parçası olarak Tier 4 vizesi başvurusu yapması gereken yada vizesini uzatması gereken öğrenciler akademik bir döküman sunmaktan muaf olacaklar.

'Kısa süreli öğrenciler' için değişiklikler

SVV başvuru yaşı 18’den 16’ya indirildi. Yani 16 yaş ve üzeri kişiler 11 aya kadar İngilizce eğitim alabilecekler.

Şu anda Short-term ( kısa dönem) öğrenciler kendilerine tanınan  6 aylık vizelerinin sonunda yada eğitimlerinin bitiminde ülkeyi terk etmek zorundalar ( hangisi daha once bitiyorsa ). Yeni düzenleme ile öğrenciler kurslarının bitiminden sonar 30 güne kadar ülkede kalabilme hakkına sahip olacaklar.

Öğrenciler 6 aylık vizeleri boyunca aynı anda ya da ard arda farklı eğitimler alabilecekler.

Tıp, Veterinerlik, Bilim ve Diş Hekimliği bölümlerine en az degree seviyesinde kayıtlı öğrenciler, Birleşik Krallık’ta başka bir eğitim kurumu kabul ettiği takdirde seçmeli ders alabilirler. Bu seçmeli dersler ücretsiz ve dersler esnasında öğrencilerin hastalar üzerinde uygulamalı bir sağlık eğitimi almaması koşuluyla.

Eğitim Sonrası Çalışma İzni

PhD hariç TIER-4 vizesine sahip kişilerin TIER -2 vizesine geçebilmeleri için eğitimlerini tamamlayıp derslerini geçmeleri gerekecektir. Yani öğrenciler, eğitimlerini tamamladıklarından sonra hemen başvuru yapabilirler. Mezuniyet belgesi ya da transkript hazırlanana kadar, mezuniyeti kanıtlamak için tüm sınavlar ve akademik belgeler sunulabilir. 

Diğer değişiklikler

İngiltere dışından yapılan başvurularda elektronik vize uygulaması tanıtıldı ve denendi. Yani başvuru yapıldığında, immigration permission passportunuzun üzerine eklenecektir, bazı durumlarda elektronik olarak da gönderilebilecektir.

Detaylı bilgi almak için ofislerimize ulaşabilirsiniz.