Stem Eğitimi OPT ve CPT Nedir? - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Stem Eğitimi OPT ve CPT Nedir?

  • edcon


STEM (Science,Technology,Engineering,Math) Eğitimi Nedir?

Yapay zeka (AI),otonom sürüş ve sistemleri,sanal gerçeklik (VR),metaverse evrenleri,kripto varlıklar ,blok zincir teknolojisi ,bulut sistem teknolojileri ve SpaceX ,Virgin Galactic,Blue Origin gibi  yüksek teknoloji geliştiren şirketlerin ticari uzay uçuşları gerçekleştirebilmeleri,son 20 yılda teknolojinin ne kadar hızlı ilerlediğinin popüler örneklerinden sadece bir kısmı olarak hayatımızın tam ortasında yer almaktadırlar.

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan ve içerisinde bulunduğumuz 2022 yılı içinde de etkilerini halen hissettiğimiz pandemi ,teknolojik gelişmeleri olumlu yönde etkiledi.Uzaktan eğitim sistemlerinin gelişmesi,profesyonel yaşamda çevrimiçi toplantıların yaygın hale gelmesi,uzaktan çalışma modellerinin oluşması,insanların daha bireysel yaşamalarına,bu sayede teknolojiye olan ihtiyaç ve kullanımında önemli ölçüde artış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri,yukarıda bahsettiğimiz teknolojilerin üretilip geliştirildiği şirketlerin önemli çoğunluğuna evsahipliği yapmaktadır. National Association of Manufacturing ve Deloitte yapmış oldukları ortak bir araştırmaya göre (1) ,2025 yılına kadar Amerika Birleşik Devletlerinde 2 milyon teknoloji alanlarında çalışacak yetişmiş personel açığı olacağı öngörülmektedir.

Teknolojik gelişmelerin geleceği konusunda son derece öngörülü bir vizyon sergileyen Amerika Birleşik Devletleri,ihtiyaç duyulacak kalifiye personelleri yetiştirmek için,STEM Education diye isimlendirilen ve Science,Technology,Engineering,Math olarak açılımı olan bir eğitim sistemini üniversitelerde uygulamaya başlattı.Ancak ,teknolojinin,tahmin ettiklerinden çok daha hızlı ilerleyebileceğini öngöremediler,her geçen yıl bu alanlarda çalışacak yetişmiş personel açığı hızla artmaya devam etmekte.Özellikle uluslararası öğrenciler’in bu alanlarda eğitim alıp,mesleklerini icra etmeleri için son derece önemli ve pozitif ayrımcılık yapılan bir programlar grubu olarak popülaritesini her geçen yıl arttırmaktadır.

STEM eğitimlerinin temel amacı,yukarıda da belirttiğimiz üzere,Bilim,Teknoloji,Mühendislik ve Matematik (Science,Technology,Engineering ,Math) alanlarında faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç duyacakları kalifiye personellerin eğitimi için dizayn edilmiş lisans ve yüksek lisans programlarından (bazı lise programları da STEM eğitimlerine entegre olarak eğitimlerini sunmaktadır) oluşmaktadır. Teorik eğitimlerin aksine,uygulamalı eğitimler sunan STEM programları,eğitim süresince yerli ve yabancı öğrencilere staj imkanları da sunmaktadır.Bu sayede mezun öğrencilerin hızlı bir şekilde mesleklerine başlamaları amaçlanmaktadır.

STEM eğitimlerinde,öğrencilerin aşağıdaki yetkinlikleri elde etmeleri amaçlanmaktadır,

·      İleri seviye bilim,teknoloji,mühendislik ve matematik bilgisi

·      Analiz yeteneği

·      Detalara önem verme

·      Problem çözme becerisi

·      Kritik düşünme becerisi

·      İletişim ve yaratıcılık

·      Liderlik ve organizasyon becerisi

Yukarıda belirttiğimiz yetkinliklere sahip öğrencilerin,sadece mühendislik,teknoloji yada bilim alanlarında değil,muhasebeden teknik çizime,diş hekimliğinden,finansal analiste,ekonomiden psikolojiye kadar bir çok geniş alanda iş imkanları bulunmaktadır.

21 Ocak 2022 tarihinde Biden yönetiminin aldığı karar ile,STEM programlarının sayısı yükseltilmiş ve öğrencilerin eğitim alabilecekleri toplam STEM program sayısı 22 alan daha arttırılarak toplam 52 alana genişletişmiş oldu.STEM eğitimi için alabileceğimiz program listesini (2) yazımızın sonundaki linklerden bulabilirsiniz.

 

OPT (Optional Practical Training) Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri,en az 1 akademik yıl eğitimini tamamlayan yabancı öğrencilere, eğitimleri süresince yada sonra ,eğitim aldıkları alanda çalışma imkanı sağlayan 12 ay süreli OPT (Optional Practical Training) hakkı vermektedir. STEM eğitimini tamamlayan yabancı öğrenciler için ise bu süre 3 yıl’a kadar uzatılabilmekte, bu sayede STEM eğitimi öğrencilerine pozitif ayrımcılık yapılmaktadır.

OPT ,her akademik seviye’de 1 kez yapılabilmektedir.Örneğin,4 yıllık lisans eğitimi süresi boyunca 1 kez OPT hakkımız bulunmaktadır,ancak master programına katılırsak,master eğitimi düzeyinde 1 kez daha ,ardından doktora (Phd) programında da 1 kez OPT yapma hakkımız bulunmaktadır.Özetle,aynı akademik seviyede sadece 1 kez OPT yapma hakkımız bulunmaktadır.

OPT yapmak isteyen uluslararası öğrenciler,eğitim süresince (Pre-Completion OPT) yarı zamanlı (part-time) okulun akademik tatil günlerinde tam zamanlı  (full time) yada eğitim sonrasında (Post-Completion OPT) bu haklarını kullanabilirler.

OPT süresince,işverenler maaşlı yada maaşsız olarak uluslararası öğrencileri istihdam ettirebilirler. OPT izni için,öğrenci vizesinden bağımsız olarak ayrı bir başvuru yapılması gerekmektedir,öğrencilerin otomatik olarak elde edebilecekleri bir vize türü değildir.OPT süresi bitiminden itibaren,öğrencilerin 60 gün süresi boyunca ABD’de yasal kalma hakları bulunmaktadır ancak 60.gün öğrencilerin ülkeden ayrılması  gerekmektedir.OPT ile ilgili süreçler ve başvuru aşamaları için,üniversitelerin ilgili departmanları öğrencilere destek olmaktadır.

 

CPT (Cirricular Practical Training) Nedir?

OPT’den farklı olarak CPT,yabancı öğrencilerin eğitimleri süresince kullanabilecekleri yarı zamanlı çalışma iznidir.CPT izni,ders kredisi olarak da tanımlandığından dolayı, öğrencilerin CPT çalışmalarını ,eğitimleri bitmeden önce tamamlamaları gerekmektedir.OPT’den gene farklı olarak CPT sadece yarı zamanlı (Part-Time) (3) olarak sunulan bir vize türü olup,genelde maaşlı olarak çalışılmaktadır.OPT ile benzer şekilde CPT izninin amacı,öğrencilerin,eğitim aldıkları alanda uzmanlaşması ve tecrübe kazanmasıdır. OPT’de olduğu gibi,CPT başvuruları için ,öğrencilerin, eğitim gördükleri kurumların ilgili departmanları ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

Hangi üniversitelerin STEM programları sundukları,kabul şarları,son başvuru tarihleri,öğrencilerin girmesi gereken sınavlar,burs ve konaklama imkanları gibi daha spesifik sorularınız için ofislerimizi ziyaret edebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.


Kaynaklar:

(1) https://www2.deloitte.com/content/dam/insights/us/articles/manufacturing-skills-gap-america/DR16_help_wanted.pdf

(2) https://www.ice.gov/sites/default/files/documents/stem-list.pdf

(3) 12 ay süresince tam zamanlı CPT ile çalışan öğrencilerin,OPT ‘ye başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.