İngiltere'de Dil Eğitimi ve Dil Okulları - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere'de Dil Eğitimi ve Dil Okulları


İngiltere’de Dil Eğitimi

İngilizce öğrenmek denince akla ilk önce İngiltere gelmektedir. İngiltere hem ana dili olmasıyla hem de dil eğitimi sisteminin köklü olmasıyla ön plandadır. İngiltere’nin öğrenciler tarafından çok tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi de budur. Birçok meşhur ve butik dil okullarının yanında üniversitelerinde ingilizce eğitim fakülteleri bulunmaktadır. Bu okulların bazılarının kuruluşları 40 yıl öncesine dayanmaktadır. 40 yıllık tecrübe sistemin ne kadar köklü olduğunun kanıtıdır. İngiltere sadece dil okullarının kalitesi sebebi ile değil, kültürel ve 1066 yılına uzanan tarihi zenginlikleri sebebi ile de çok tercih edilir.

Neden İngiltere?

İngiltere’de yabancı öğrencilerin fazla olması, sosyal ortamınız için çok önemlidir. Diğer ülkelerin aksine fazla öğrenci sayısı, daha fazla sınıf ve seviye anlamına gelir. Alacağınız eğitimin sizin seviyenize uygun olması gelişiminiz için çok önemlidir. Ayrıca sosyal ortamınızda tanıştığınız arkadaşlarınızda sizin gibi yabancı ülkelerden gelmiş olmaları sebebi ile, sizin gibi keşfetmeye ve sosyalleşmeye hazır olurlar. İngilizceleri iyi olmaması sebebi ile sizin gibi hata yapmaya da yatkın olacakları için daha rahat bir konuşma ortamı sağlanacaktır. Daha az öğrenci olan ülkelerde seviyenize göre sınıf olmaması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu riskin en az olduğu ülke ingilteredir.

İngiltere’nin çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi de Türkiye’ye olan yakınlığıdır. İngiltere’ye yolculuk 4 saatlik bir uçuşla gerçekleşmektedir. Amerika, Kanada, Avustralya gibi 10 saati aşkın uçuş süreleri gerektiren ülkelerin yanında 4 saat çok makul bir süredir. Dilerseniz hafta sonu Türkiye’ye gelerek ailenizi bile ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’de Dil Okulları

İngiltere’de dil okulları sayısı diğer ülkelere göre oldukça fazladır ayrıca çok daha geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Bu sebeple bütçenize uygun eğitim planlama imkanınız daha fazladır. Dil okulu seçerken tabi ki de eğitim bütçesi yanında yaşam ve konaklama giderleri de çok önemlidir. Şehirlerin fazla olması sebebi ile bütçenize uygun maliyette şehir seçme şanısınız vardır. Konaklama ve yaşam maliyetleri şehir küçüldükçe düşer ancak seçeneklerde azalır. Örnek vermek olursa Londra’da yaşam maliyetleri yüksektir ancak konaklama ve okul seçeneği çok fazladır. Birçok farklı bütçede konaklama ve okul seçeneği mevcuttur. Daha küçük bir şehir olan Brighton da ise yaşam maliyetleri Londara’ya göre daha uygundur ancak konaklama ve okul seçenekleri daha azdır. Bu bilgiler ışığında eğitim alacağınız şehri, eğitim, konaklama ve yaşam giderleri dengesine göre seçmek önemlidir.

Seyahat Kolaylığı

İngiltere’nin bir diğer tercih sebebi de seyahat imkanlarıdır. Alacağınız eğitim süresi hafta başına 2 gün yani hafta sonu tatildir. Hafta sonları haricinde İngiltere’nin resmi tatillerine denk gelme ihtimali yüksek olduğundan, ortalama bir hesapla 6 aylık bir dil eğitimi süresinde en az 48 gün tatiliniz bulunur. Bu tatil günlerinde aynı şehirde geçirmek yerine komşu şehirleri hatta ülkeleri gezme fırsatı değerlendirilebilir. İngiltere’de hangi şehre gittiğiniz önemi olmaksızın tüm diğer şehirleri aynı gün içinde gidip gelecek kadar kısa sürede ziyaret etmeniz mümkündür çünkü Londra’da ulaşım sistemi çok gelişmiş ve hızlıdır. Londra’da eğitim alırken Oxford, Cambridge gibi tarihi şehirleri ziyaret edebilir, yazın Brighton, Bournemouth gibi sahil şehirlerine gidebilir, konser için Manchester, Maç izlemek için Liverpool’u ziyaret edebilirsiniz.  Amerika, Kanada ve Avustralya’da şehirler arası uzaklık fazla olması, İrlanda da ise şehir sayısının az olması İngiltere’yi öne çıkarmaktadır.

İngiltere’ye giden öğrenciler eğer Shengen vizeleri de varsa, Avrupa’nın diğer ülkelerine de seyahat edebilirler, uçuş süreleri çok kısa olmakla beraber, uçak biletleri de uygundur. Ayrıca İngiltere vizeniz olması durumunda İrlanda’ya giriş çıkış yapabilirsiniz, ancak İrlanda vizesi ile İngiltere’ye giriş çıkış yapamazsınız.

Şehir Tercihi

İngiltere’de şehirlerin karakteristik yapıları da karar verirken dikkate alınması gereken bir konudur. Her şehrin tıpkı ülkemizdeki gibi ön plana çıkan özellikleri vardır. İngiltere’nin başlıca şehirleri; Londra, Manchester, Liverpool, Cambridge, Oxford, Brighton ve Bournemouth tur. Bu şehirler dışında daha birçok şehir ve kasaba vardır. O sebeple her şehri detaylıca araştırıp, sunduğu imkanlar, avantajlar ve dezavantajlarına göre tercih etmek gerekir.

Vize Süreci

İngiltere veya yurtdışında eğitim almak için tabi ki de aşılması gereken en önemli süreç vize sürecidir. İngiltere bu konuda zor olarak bilinmese de dikkatli olmak çok önemlidir. İngiltere vizesi zor olmaması yanında ret almak bir sonraki vize başvurunuzda önünüze çıkacağı için vize başvurusunu ilk seferde dikkatli ve doğru planlamak çok önemlidir. Dil öğrencileri için İngiltere’de 2 tip vize vardır. Bunlardan biri 6 aylık diğeri ise 12 aylık kısa dönem öğrenci vizesidir. 6 aya kadar eğitim için kayıt geçilmesi ve belgelerin sunulması durumunda 6 aylık vize alınır. Minimum 7 Aylık eğitim için kayıt geçilmesi ve belgelerin sunulması durumda ise 11 aylık vize alınır. Her iki vize tipide uzatılamaz vizedir. Vizenin bitiş tarihinden önce ülkeyi terk etmeniz gerekmektedir. İngiltere vize işlemleri online olarak doldurulan form çıktısı ve gerekli evrak listesi tamamlanarak şahsi başvuru ile yapılır.

Karar Verme

Yukarıdaki başlıklar altında toplanan bilgiler ışığında karar vermek ciddi bir araştırma gerekmektedir. Bu sebeple sizleri tecrübeli danışmanlarımızın bulunduğu ofislerimize bekleriz. Size en uygun dil eğitimini planlamak için ücretsiz danışmanlığımızdan faydalanabilirsiniz.