İngiltere’de Mimarlık Eğitimi - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi

  • edcon


İngiltere’de Mimarlık eğitimi 3 aşama halinde sunulmaktadır ve eğitim ile akreditasyon sureci RIBA (Royal Institute of British Architects)’ya bağlı olarak yürütülmektedir. İlk aşamayı oluşturan RIBA1, 3 yıllık lisans eğitiminden oluşmaktadır.

RIBA 1 kalifikasyonunu tamamlayan öğrenciler bunun ardından 1 yıllık staj suresini tamamlamaktadır. Bazı öğrenciler daha fazla deneyim kazanmak için ya da farklı bir neden ile bu sureci uzatabilirler. Bunu takiben 2 yıllık RIBA 2 bolümü bulunmaktadır. RIBA 2 kapsamında BArch ya da MArch adı altında akademik eğitimin ikinci bolumu verilmektedir. 
Üniversite program içeriklerine göre öğrenciler bu iki yıl içinde uzmanlık konuları belirleyebilir, araştırma yapabilirler.

RIBA 2 sonunda mimar statüsü kazanmak için minimum 2 yıl profesyonel çalışma hayatı gerekmektedir. Bu 2 yıllık surecin minimum 12 ayı EEA , Isle of Man veya Channel Islands çatısı altında bir mimarin direkt danışmanlığı ile gerçekleştirilmelidir.

Bu süreçte mimar adayı mezunların projelerde daha fazla görev ve sorumluluk almaları hedeflenmektedir.

Son 2 yıllık profesyonel deneyim sonrası Mimar kalifikasyonu kazanmak için son final sınavlarına girilmektedir. Bu aşama sonrası mezun adaylar PEDR de kaydedilmiş 24 aylık deneyimleri, profesyonel CV leri, gerçekleştirilecek olan örnek uygulama çalışmaları ve yazılı – sözlü final sınavları değerlendirilerek ARB ( Architects Registration Board ) onaylı Mimar statüsü kazanmış olurlar.

İngiltere’de mimar olarak çalışmak isteyen tüm öğrenciler bu süreçten geçmek zorundadır. Ancak  Türkiye’den giden ve mezuniyet sonrası gene Türkiye’ye dönüp çalışmayı hedefleyen öğrenciler için RIBA nin her 3 aşamasını tamamlamak zorunlu değildir.

3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler Türkiye’ye dönerek burada diploma denkliklerini alabilirler.

İngiltere’de mimarlık eğitimi için öğrencilerin lise eğitimleri suresince fen-matematik bolumu öğrencisi olmaları, özellikle fizik ve matematik derslerini almış olmaları gerekmektedir. Bunun yansıra çizim yeteneklerinin değerlendirilebilmesi için öğrencilerin portföy hazırlaması istenmektedir. İngiltere’de mimarlık hem teknik hem de güzel sanatlar bölümlerinin her ikisini de kapsamaktadır.

Başvuru sureci lisans düzeyinde UCAS aracılığıyla , yüksek lisans düzeyinde direkt olarak bireysel üniversitelere yapılmaktadır.

Çok fazla talep gören programlar oldukları için öğrencilerin başvurularını mümkün olduğunca erken tamamlamaları önerilmektedir. Siz de İngiltere'de mimarlık eğitimi almayı düşünüyorsanız ofislerimize gelip detaylı bilgi alabilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.