İngiltere'de Eğitim Almanın 8 Avantajı - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere'de Eğitim Almanın 8 Avantajı

  • edcon


Hem dil eğitimi hem de üniversite ve yüksek lisans eğitimleri için İngilizce konuşulan ülkeler arasında karar verebilmek oldukça zordur. Öğrenciler genellikle Amerika ile İngiltere arasında bazen de Avustralya ve Kanada'yı da seçeneklere dahil ederek bir karar vermeye çalışırlar.

İngiltere’nin öğrencilere sunduğu bazı avantajları sizler için diğer ülkeler ile de kıyaslayarak sıralamak istedik;

1- Akademik Geçmiş; 
Oxford, Cambridge gibi çok köklü üniversitelerin bulunduğu İngiltere’de akademik gelenekler yüzyıllar içerisinde oturmuş ve programlar ile ilgili bir standart oluşmuştur. Örneğin bütün İngiltere’de master programları tezli ve 1 yılda tamamlanırken, Amerika, Avustralya ve Kanada’da master program süreleri ve tez zorunlulukları ile ilgili bir standart yoktur .

2- Ülke Prestiji; 
İngiltere’nin Amerika ile beraber kalite ve prestij algısı Avustralya ve Kanada’ya göre daha yüksektir.

3- Mesafe; 
İngiltere diğer üç ülke ile kıyaslandığında Türkiye’ye en yakın olanı. Londra’ya 4 saatlik uçuş süresi, 11 saatlik New York, 21 saatlik Sydney ve 12 saatlik Toronto uçuşlarına kıyas ile oldukça kısadır. Bu ise hem ailelerin ziyareti için hem de öğrencilerin tatil dönemlerinde geliş gidişleri için ciddi avantaj yaratmaktadır.

4- Çalışma İzni; 
İngiltere ve Avustralya’da üniversite öğrencilerine haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir. Amerika ve Kanada’da eğitim süresince çalışma izni daha sınırlıdır. 
İngiltere'de lisans ve Master eğitimi mezuniyet sonrası 2 yıl, doktora eğitimi sonrası 3 yıl çalışma ve oturma izni verilmektedir. Ayrıca eğer master veya doktora programına eşiniz ile ülkeye giderseniz sizin eğitim sürecinizde eşinize full time çalışma izni verilmekte

5- Eğitim Süresi; 
İngiltere’de lisans programları 3 yıl, master programları ise 1 yıl sürmektedir. Bu ise hem iş hayatına daha erken atılma şansı hem de maliyetlerin daha düşük olması anlamı taşımaktadır .

6- Profesyonel İş Deneyimi; 
İngiltere’de lisans programlarının bir kısmı 3 yıllık akademik eğitime ilaveten 1 yıllık bölüm ile alakalı staj programları organize etmektedir. 2. Yılını tamamlayan öğrenciler son yıllarına başla­madan önce bir yıl İngiltere iş deneyimine sahip olurlar. Eğitim aldıkları bölüm ile alakalı iş deneyimi kazandıkları bu program­lara “Sandwich” programlar denmektedir ve İngiltere’de oldukça yaygındır.

7- Başvuru Şartları; 
İngiltere’de master program başvuruları için GMAT/GRE gibi sınavlara hiç ihtiyaç olmadığı gibi IELTS/TOEFL gibi İngilizce seviyesini belirleyen sınavlara da başvuru sırasında ihtiyaç yoktur. İngiltere’de ki üniversiteler IELTS/TOEFL skoru olmayan öğrencilere şartlı kabul vermekte ve İngilizcelerini yeterli seviyeye getirmeleri için süre tanımaktadırlar. Ayrıca yine üniversitelerin büyük bir kısmında İngilizce hazırlık eğitimi verilerek master kabülü almış öğrencilerin İngilizceleri için destek verilmektedir. Lisans programları için de aynı şekilde şartlı kabul ve hazırlık eğitimi imkanı olduğu gibi SAT, A level veya IB skorları olmayan öğrencilere 1 yıllık bilimsel hazırlık (foundation) programı opsiyo­nu sunulmaktadır.

8- Üniversite Prestiji; 
Oxford ve Cambridge gibi bilindik üniversitelerin dışında, Nottingham, Birmingham, Sheffield, Liverpool ve Manchester gibi dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında bulunan üniversiteler mevcuttur.

İngiltere'de eğitim avantajları ve fırsatları hakkında daha detaylı bilgi almak için ofislerimizi ziyaret edebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.