Trinity College Dublin - İrlanda'da Eğitim - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Trinity College Dublin - İrlanda'da Eğitim

  • edcon


İrlanda'da eğitim denince akla ilk gelen okuldur Trinity College Dublin. Okul 1592 yılında kurulmuş olup Beşeri ve Sosyal Bilimler,  Mühendislik, Matematik ve Bilim, Sağlık Bilimleri Fakültelerinin altında; Edebiyat, Mühendislik, Hukuk, Psikoloji, Tıp gibi bölümlerde 120’den fazla milletten 17000 civarında öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir.

QS World University 2016/17 Sıralamalarına göre Trinity College Dublin, Irlanda’da 1. sırada yer alırken dünyada 97. sıradadır.  Tarih, Performans Sanatları, Felsefe, Biyoloji, Eczacılık, Malzeme Bilimleri, Eğitim, Coğrafya, Kimya, Hukuk, Sosyal politikalar ve sosyoloji alanlarında da dünyada ilk 100’de bulabiliriz.

Dublin’in şehir merkezinde yer alan üniversite, bünyesinde 425 milyon gazete, kitap, harita vb. eser barındıran ve elektronik erişim sunan İrlanda’nın en büyük kütüphanesine sahiptir.  Kurulduğu günden beri sayısız eserin depolandığı Trinity College Dublin Kütüphanesi İrlanda ve Birleşik Krallıkta basılan her yayının bir kopyasını bünyesine dahil etme hakkında sahiptir ve her yıl 100.000 üzerinde kitap gelmektedir.

Ünlü İrlandalı yazarlar Samuel Beckett, Bram Stoker ve Oscar Wilde, politik filozof Edmund Burke ve İrlanda’nın eski cumhurbaşkanı ve İnsan Haklarından sorumlu Birleşmiş Milletler üyesi Mary Robinson gibi bazı tanınmış ve başarılı kişiler Trinity College Dublin mezunlarındandır.

İrlanda’da lisans eğitimi 4 sene sürmektedir. Türk öğrenciler başvurularını okulun Türkiye resmi temsilcisi olan Edcon Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile direkt üniversiteye yapabilir.  IB, A-level, Abitur, Fransız Bakaloryası gibi uluslararası lise diplomasına sahip olmayan öğrenciler için Marino Institute of Education (MIE ) bünyesinde İşletme, Ekonomi ve Sosyal Bilimler ya da Mühendislik ve Bilim olmak üzere iki alanda 1 yıl süren Uluslararası Hazırlık eğitimi sunmaktadır. Türk öğrenciler için minimum kabul şartı Devlet Lise Diplomasi GPA 3,5 ya da Lise Bitirme  Diplomasi 65% ve %70 Matematik notu istenmektedir. Kabul edilen dil yeterliliği ise IELTS 5,0 (5,0 (writing) her bir bölümden minimum 4.5) şeklindedir. Öğrencilerin devam etmek istedikleri bölüme göre fizik, kimya ve biyoloji gibi derslerde de başarılı olması istenilebilir. Öğrenciler Uluslararası Hazırlık programında akademik İngilizce ve matematik dışında devam etmeyi seçtikleri bölüme göre temel bölüm dersleri alırlar ve belirtilen ortalama ile mezun olduklarında seçtikleri bölüme garanti geçiş hakkı sunulur.

Master programları genellikle 1 sene sürmektedir, bazı bölümleri Mart/Haziran aylarında başvuruya kapanmaktadır.  

Türk öğrencilerin en çok başvurduğu alanları hukuk, psikoloji, işletme, bilgisayar bilimleri, uluslararası ilişkiler, pazarlama ve finans olarak sıralayabiliriz. Okulda birçok alanda araştırma ve doktora imkanı sunulmaktadır. Programa göre değişmekle beraber IELTS: 6,5-7,0 istenmektedir. İstenen puanı alamayan öğrenciler için akademik İngilizce programları sunulmaktadır. 

Trinity Colege Dublin’in lisans ve yüksek lisans öğrencilerine sunduğu 5,000 ile 25,000 Euro arasında değişen burs seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar genellikle akademik başarı bursudur. Başvurulan alana göre değişebilmekle beraber ekstra bir burs başvurusu gerektirmektedir.  

Burs başvuru son tarihleri genellikle Mart ayındadır.

Uluslararası lisans öğrencileri için okulda tek kişilik ve çift kişilik olmak üzere çok fazla konaklama imkânı sunulmaktadır. Her katta öğrencilerin ortak olarak kullanabilecekleri mutfak ve sosyal alanlar mevcuttur. Trinity College Dublin’e gideceği belli olan tüm öğreniciler yurtlara online olarak başvurabilirler. Okul bünyesinde bulunan 50’den fazla spor kulübü ve 100 civarındaki topluluklar sayesinde öğrenciler ders dışı aktivitelere katılabilirler.

İrlanda’nın en gözde okulu olan Trinity College Dublin öğrencilerin kaliteli bir eğitim alabilecekleri, sıcak bir ortam sunmaktadır.