Yurtdışında Pilotaj ve Havacılık Eğitimi | Yurtdışında Pilotluk - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Yurtdışında Pilotaj ve Havacılık Eğitimi | Yurtdışında Pilotluk

  • edcon


Pilotaj ve Havacılık Eğitimleri

Gelişen havacılık sektörü ve teknolojileri sayesinde, havacılık sektöründeki pilot ve personel açığı, her geçen yıl artarak büyümektedir. Havacılık sektöründeki pilot açığının kapatılması için gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışında verilen pilotajlık ve sivil havacılık eğitimleri sunan okullar ve eğitimler gün be gün artmakta, bu sayede eğitim ücretleri daha ulaşılabilir seviyelere gelmiştir.

Nasıl Pilot olunur?

Sivil havacılıkta hızla büyüyen pilot açığı ve personel ihtiyacı, ticari havayolu şirketlerinin pilot alımlarımdaki şartlarını esnetmelerine sebep olmaktadır. Özellikle Türkiye’de pilot olmak isteyen adaylardan 2015 yılı ve sonrasında, adaylarda aranılan yetkinlikler esnetilmiş ve birçok genç pilot adayına, pilot olma yolu açılmıştır.

Gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışında kariyerine pilot olarak başlamak ve devam etmek isteyen adaylardan, uluslararası geçerliliği olan ve sivil havacılık kanununa göre, alınması gereken çeşitli  eğitimleri tamamlamaları beklenmektedir. Ticari amaç dışında uçuş yapmak isteyen, hobi yada kişisel gelişim açısından eğitim almak isteyen pilot adaylarının PPL (Private Pilot License-Özel Pilot Lisansı) almaları yeterli olmaktadır. Ancak kariyerine ticari pilot olarak devam etmek isteyen pilot adaylarının, Türkiye’de de ticari uçuş yapmalarına imkan sağlayan CPL (Commercial Pilot License-Ticari Pilot Lisansı) almaları beklenmektedir.

Teorik ve pratik eğitim olmak üzere 2 aşamada verilen pilotajlık eğitimleri, pilot adaylarının beklenti ve istedikleri lisans seviyesine göre 4 -16 ay arasında tamamlanabilmektedir. Bu eğitimleri tamamlayan pilot adayları, ayrıca ATPL, ATPL Frozen, Night Flight Rating ve benzeri süreçleri ve eğitimleri tamamlamaları da gerekmektedir.

Pilot Olmak için Neler Gereklidir?

Genel olarak pilot adaylarından aşağıdaki özelliklere sahip olmaları beklenmektedir;

  • En az Lise mezuniyeti
  • Uçuşa elverişli olduğuna dair sağlık raporları (Seviye 1 ve Seviye 2)
  • Yeterli dil seviyesi (genellikle orta-orta üstü İngilizce seviyesi istenmektedir) ayrıca: TOEFL IELTS PTE Hangi Sınava Girmeliyim?
  • Matematik ve Fizik bilgisi, teorik eğitim sürecinde avantaj sağlamaktadır

Yurtdışında Pilot Eğitimleri ve Pilotaj Ücretleri

Türkiye’de özel uçuş okulları ya da üniversiteler içerisinde verilen PPL ya da CPL adı altında sunulan pilotajlık eğitimleri, benzer şekilde de yurtdışında okumak isteyen pilot adaylarına sunulmaktadır. Lise eğitimini tamamlayan ve en az 18 yaşında olan tüm pilot adayları, istenilen düşük dil seviyelerini kanıtladıkları sürece, yurtdışında istedikleri uçuş eğitimlerini alabilirler. Türkiye’de olduğu gibi bu eğitimleri, havacılık odaklı özel uçuş okullarında eğitim alabilecekleri gibi, 4 yıllık lisans eğitimleri sunan üniversitelerin içerisinde de alabilirler. En popüler pilotajlık eğitimleri, 4 yıllık havacılık yönetimi, elektrik - elektronik mühendisliği, uçuş mühendisliği, uçak gövde ve bakım, havacılık hukuku, uzay ve roket mühendisliği ya da genel işletme fakülteleri içerisinde sunulan pilotajlık eğitimleridir. Pilot adayları, istedikleri lisans fakültesinde eğitimlerini devam ettirirken, aynı paralelde pilotajlık eğitimlerini de tamamlayabilecekleri gibi, üniversite öncesinde ya da sonrasında, tamamen bağımsız olarak da pilotajlık eğitimlerini alabilirler.

Eğitim ücretleri, alınmak istenilen lisansın çeşidine göre 20,000 USD ile 100,000 USD aralığında değişmektedir. Yurtdışındaki pilotajlık eğitimlerinin ücretlerini etkileyen faktörler, verilen teorik ve pratik eğitimlerinin içerikleri ve bu eğitimlerde kullanılan uçakların, simülatörlerin ve uçuş sürelerinin değişkenlik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Genel bir örnek vermek gerekir ise, Amerika Birleşik Devletleri'nde alınacak pilotluk eğitim ücretleri 40,000 USD ile 100,000 USD arasında değişmektedir. Bu ücretler sadece pilotajlık eğitim ücretleri olup, 4 yıllık akademik lisans eğitimleri ve barınma masrafları hariçtir. Bunun yanında Polonya’da CPL (Ticari uçuş lisansı) ve üniversite içerisinde 4 yıllık lisans eğitimi ücretleri toplamda yaklaşık 40 bin EURO’ya denk gelmektedir.

Dil konusunda eksikliği olan pilot adayları için gerek özel uçuş okullarında gerekse de üniversitelerde, dil hazırlık sınıfları mevcuttur.


Gerek Türkiye’de gerekse de yurtdışında pilotluk eğitimi almak isteyen ve kariyerine havacılık sektöründe devam etmek isteyen adayların unutmaması gereken bazı konuları aşağıda belirtmek isteriz,

Yurtdışında Pilotaj Eğitimi Sonrası Türkiye’de Pilotluk Yapmak

Her ne kadar en az lise mezunu olmak, pilotajlık eğitimleri için istenilen en alt düzey eğitim seviyesi de olsa, Türkiye’de ticari uçuş yapan firmalar, 4 yıllık lisans mezuniyeti olan adaylara öncelik vermektedir. Yurtdışındaki ticari uçuş firmaları ise tam tersi bir işe alım politikası izlemektedir. 2016 CAE verilerine göre, havacılık odaklı özel uçuş eğitimi veren okullardan mezun pilot adaylarının %90’ı, üniversitelerin 4 yıllık fakülteleri içerisinde verilen uçuş eğitimlerinden mezun pilot adaylarının ise sadece %10’luk kesimi, kariyerlerine pilot olarak devam etmektedir.

Yurtdışında Pilotaj Okuluna Girebilmek için Gerekli İngilizce Seviyesi

Pilotajlık eğitimlerine başlayabilmek için istenilen en az orta-orta üstü İngilizce seviyesi, pilot adaylarının programa kabulü için istenilen en alt düzey dil seviyesidir ancak pilot adaylarının ileri derece İngilizce dil seviyesine sahip olmaları hem kişisel gelişimleri hem de işe alım süreçlerinde işverenler tarafından beklenmektedir. 

Pilot olarak uçuşunuzu engelleyebilecek olası fiziksel, ruhsal ya da diğer ön görülemeyen sorunlara karşı, pilot adaylarının kariyerlerine devam edebilmeleri açısından 4 yıllık lisans fakültesi bitirmeleri tavsiye edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı uçuşa elverişliliğini yitiren pilotlar, yer hizmetlerinde görev alabilecekleri gibi, uçuş eğitmeni olarak da sektörde kariyerlerine devam edebilmektedir.

Yurtdışında Pilotaj Eğitimi Sonrasında İş Bulma Süreci

Pilotluk dünyanın neredeyse her yerinde kabul gören ve iş bulması en kolay mesleklerden olsa da alınan CPL lisansları ve diğer istenilen lisanslara sahip olma, pilot adaylarına uçma ya da işe alım garantisi vermemektedir. Pilot adaylarının, eğitimlerini programlarken, uçuş saatlerine dikkat etmeleri, mümkün olabilecek en fazla uçuş saati sunan eğitimleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Birçok özel uçuş okulu, ek uçuş saatleri için hizmet sunmaktadır.

Yurtdışında Pilotaj Eğitimi Lisansını Neye Göre Seçmeliyim?

EASA (Avrupa uçuş lisansı) ya da FAA (Amerika Birleşik Devletleri uçuş lisansı) onaylı eğitimler, pilot adaylarının hangi bölgelerde uçuşlarını yapacaklarına göre almaları gereken eğitim tiplerdir. Pilot adayları herhangi bir uçuş lisans eğitimini almaları halinde, gerekli fark dersleri ve sınavları tamamlamak şartı ile, lisanslarını diğer bölgelere transfer edebilmekte ve farklı kıta ve ülkelerde kariyerlerine devam edebilmektedir.

Sonuç olarak, pilot olmak isteyen adayların, yurtdışında son derece geniş bir yelpazede, her bütçeye uygun olabilecek düzeyde ve sürelerde eğitim almaları mümkündür.

Yurtdışında kariyerine havacılık sektöründe eğitim alıp devam etmek isteyen pilot adayları, detaylı bilgi için, eğitim danışmanımız Can ŞAHİN ile can@edcon.com.tr üzerinden irtibata geçebilirler.