İngiltere’de Sanat ve Tasarım Eğitimi - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere’de Sanat ve Tasarım Eğitimi

  • edcon


İngiltere'de sanat ve tasarım eğitimi almak bir çok öğrencinin hayali. Bu yolda atılacak adımlar ve seçeneklerle ilgili siz değerli öğrencilerimiz için bir içerik oluşturduk.

Neden İngiltere'de Sanat Eğitimi?

Avrupa’da reklamcılık, moda, TV, film, mimarlık, oyun, tasarım gibi alanlarda başı çeken ülkeler arasında ilk sırada bulunan İngiltere’de film, televizyon ve müzik endüstrilerinin de dâhil olduğu yaratıcı sanatlar ve tasarım sektörü geniş yer bulmaktadır. Son yıllarda %10 büyüyerek, İngiltere’nin ekonomik büyümesini 3’e katlamış ve İngiltere’deki toplam işlerin % 5,6’sını oluşturarak 2,3 milyon kişiye iş imkânı sağlamıştır. 

Film, televizyon dizileri, animasyon ve video oyunları İngiliz ekonomisine 6 milyon Sterlin katkı sağlamaktadır.  İngiltere bilgisayar oyunları üreticilerinin en yüksek sayıda olduğu Avrupa ülkesidir. Tomb Raider, Harry Potter gibi İngiliz yapımı oyunlar 1.34 milyon sterlinlik bir pazar yaratmıştır. Dünyada en çok bilinen oyunlardan Grand Theft Auto (GTA) Edinburgh, İskoçya merkezli Rockstar North Ltd. firması tarafından üretilmiştir. Şu anda İngiltere’de 2000’den fazla video oyunu şirketi bulunmaktadır. 2012 yılında en iyi I-pad oyunu ödülü alan “The Room” İngiliz Fireproof Studios firmasının ürünüdür. 500 milyondan fazla indirme alarak en çok popüler olan “The Cand Crush Saga” oyunun üreticisi King firmasının genel merkezi yine Londra’da bulunmaktadır.

İngiltere'de Sinema Eğitimi

İngiliz başyapıtları sinema tarihine Monty Phyton, Kwai Köprüsü gibi filmlerle geçmiştir. Ayrıca J. K. Rowling’in hayal gücünün zorlayan roman serisi Harry Potter ve sinema tarihinin en büyük bilim kurgu fenomenlerinden Yıldız Savaşları’nın çekimleri yine İngiltere’de gerçekleşmiştir. The British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) ödüllerinin yanı sıra, yetenekli İngiliz öğrencilere film, TV, animasyon alanlarında çeşitli burslar vermekte ve yaratıcılıklarını desteklemektedir. Müzik sektörüne geldiğimizde ise tarihe imzalarını atmış ünlü İngiliz müzik gruplarını Beatles, Queen, Rolling Stones, Led Zeppelin; ünlü İngiliz şarkıcılarını ise David Bowie, Amy Winehouse, Elton John, Robbie Williams olarak sıralayabiliriz.

İngiltere'de Moda Eğitimi

Moda ve tekstil endüstrisi; kadın ve erkek giyimi, kozmetik ve güzellik, takı, saat, aksesuar, bavul, çanta gibi geniş bir yelpazeye sahiptir. Burberry, Ozwald Boateng, Julien Macdonald, Stella McCartney, Paul Smith and Vivienne Westwood gibi ünlü İngiliz moda markaları dünyayı etkilemektedir. İngiliz tarihi mirası konu moda olunca da kendini esirgememektedir; 

trençkot, blazer, brogue İngiliz menşeli kıyafetlerdir.  Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kere gerçekleşen Londra moda haftası en önemli 4 uluslararası moda showlarından biridir. Her sene Haziran ayında gerçekleşen “Graduate Fashion Week” yeni mezunlarla ünlü moda markalarını buluşturmayı hedefleyen bir etkinliktir. Stella McCartney, Giles Deacon Christopher Bailey profesyonler hayatlarına burda başlayan dünyaca ünlü bazı modacılardır. Bunların yanısıra Brighton Fashion Week, Norwich Fashion Week, Birmingham’s Clothes Show Live, Manchester Fashion Week, Liverpool Fashion Week, Belfast Fashion Week, the Edinburgh International Fashion Festival üniversite ve kolej öğrencilerinin kilit rol oynadığı etkinliklerdir.

İngiltere'de Mimarlık Eğitimi

Modern mimarinin merkezi denince akla İngiltere gelmektedir. Liverpool Metropolitan Katedrali  Coventry Katedrali, Lloyd’s Building en dikkat çeken eserlerdir. İstanbul Zorlu Center’daki Apple Store ünlü İngiliz mimar Norman Foster’ın imzasını taşımaktadır. Dünya’nın birçok yerinde eserleri olan İngiliz mimar Zaha Hadid, İngiltere’de eğitim almış ve mimarlık ofisini Londra’da açmıştır.  

İngiltere tasarım alanında dünyaya öncülük yapmaktadır. 2012 Londra Olimpiyatlarında 70 gün boyunca taşınan Londra olimpiyatları meşalesi İngiliz mimarlar Edward Barber and Jay Osgerby tarafından tasarlanmıştır. Jaguar, Royce Rolls, Bentley gibi ünlü otomotiv firmalarının merkezleri yine İngiltere’dedir. E-Type Jaguarı tasarlayan Malcolm Sayer o zamanki adıyla Loughborough College’dan mezundur. Ford, TWR, Aston Martin,  Jaguar Cars’ da çalışmış olan ünlü İngiliz araç tasarımcısı Ian Callum o zamanki adı  Lancaster Polytechnic olan Coventry Universitesi mezunudur.

İngiltere, üniversitelerin ve iş dünyasının en çok ortak çalışma yaptığı ülkelerden biridir. Bu sayede öğrenciler çalışma hayatının zorluklarını ve avantajlarını erken dönemde profesyonellerden deneyimleyerek öğrenme fırsatını yakalarlar. İngiltere genç yetenekli tasarımcılara oldukça açık bir ülkedir. Sanat, moda, mimari gibi alanlarda eğitim alırken kendinizi içinizdeki tutkuyu paylaşan birçok insanla çevrilmiş bulacaksınız. Yaşadığınız bu atmosfer içinizdeki cevheri çıkarmanızda en büyük yol gösterici olacaktır.