İngiltere'de Psikoloji Eğitimi - Edcon Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

İngiltere'de Psikoloji Eğitimi

  • edcon


İngiltere’deki üniversitelerin sunduğu Psikoloji eğitimleri birbirinden oldukça farklı. Kimi üniversite 4 yılda Psikoloji ve Sosyoloji eğitimini birleştirerek verirken kimi üniversiteler de 3 yıllık bir Psikoloji eğitimi sunuyor.

İngiltere’deki psikoloji eğitiminin sadece sosyal derslerden oluşmadığını, istatistik gibi sayısal derslerin ve biyoloji gibi fen derslerinin de programda olduğunu üniversitenin 1. senesinde anlayabilirsiniz. Derslerin çoğunun aynı zamanda laboratuar sınıfları da bulunmaktadır.

Psikoloji mezunlarının psikolog olabilmesi için master/PhD ya da doktora eğitimi alması gerekiyor. Dünyanın birçok ülkesi tarafından tanınan, akredite bir ünvan olan Chartered Psycholo­gist (Tescilli Psikolog) olabilmek için ise en az doktora düzeyinde eğitim almak gerekiyor. Klinik psikoloji doktorasına lisans eğitimini bitirdikten hemen son­ra başlayabiliyorsunuz. 3 yıllık doktorayı da tamamladıktan sonra uzman klinik psikolog olabiliyorsunuz.

Psikoloji bilim dalı, İngiliz Psikoloji Topluluğu (BPS/ British Psychological Society) tarafından 7 alt gruba ayrılmıştır:

 Sağlık Psikolojisi 
(Nerede çalışabilir: Sporla ilgili kurumlarda, hastanelerde)

 Klinik Psikoloji 
(Nerede çalışabilir: Hastaneler, özel klinikler)

 Klinik NeuroPsikoloji 
(Nerede çalışabilir: Hastaneler, özel klinikler)

 Mesleki Psikoloji 
(Nerede çalışabilir: işe alma kurumları, devlet kurumları, özel şirketler)

 Adli Psikoloji 
(Nerede çalışabilir: Güvenlik kurumları, adliye, cezaevleri, güvenlik kurumları)

 Danışmanlık Psikolojisi 
(Nerede çalışabilir: Hastaneler, özel klinikler)

 Eğitim Psikolojisi 
(Nerede çalışabilir: Eğitim kurumları, devlet kurumları, özel şirketlerin eğitim bölümleri)

Türkiye’de Psikoloji eğitimi aldım İngiltere’de klinik psikoloji masterı yapabilir miyim? 
İngiltere’de birçok üniversitede klinik psikoloji alanında yüksek lisans eğitimi alabilmek için mezun olunan lisans programının BPS (İngiliz Psikoloji Derneği) tarafından onayı gerekmektedir. Bu kriteri isteyen üniversitelere başvurularınızı lisans eğitiminiz devam ederken yaparsanız kabul edildiğiniz takdirde kabul mek­tubunuzda BPS onaylı lisans programı şartı bulunacaktır. Lisans diplomanız için BPS’e başvururak denklik almanız mümkün, fa­kat denklik başvurunuzu ancak mezun olup diplomanızı aldıktan sonra yapabilirsiniz. BPS başvurusuyla ilgili daha detaylı bilgi için www.bps.org.uk adresini ziyaret edebilirsiniz.

Master programlarına başvurularda BPS onaylı lisans diploması şartı istemeyen bazı üniversiteler de mevcut. Bu programlara kabul alabilmeniz için gerekli bulunan akademik ve dil kriterlerine karşılamanız yeterli olacaktır.

Klinik psikoloji alanında BPS onaylı lisans şartı olmayan prog­ramlar; 
• University of Manchester – MSc Clinical and Health Psychology 
• Goldsmith, University of London – MSc Foundations in Clinica l Psychology and Health Services 
• University of Southampton – MSc Foundations of Clinica l Psychology 
• University of East London – MSc Clinical and Community Psychology 
• Anglia Ruskin University – MSc Clinical Child Psychology

Temsilcisi olduğumuz bu üniversitelerin programlarına başvurularla ilgili daha detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için bizimle irtibata geçebilirsiniz.